Türk Dünyası Belediyeleri Birliği (TDBB)’nin destekleyen kuruluşlar arasında yer aldığı, Türk Dünyası Çocuk Vakfı (TDÇV) ve Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen “5. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği”, 24-26 Kasım 2021 tarihlerinde Özbekistan’ın Başkenti Taşkent’te yapıldı. Şenliğe, 20’den fazla ülkeden çok sayıda çocuk katıldı.

Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı Teknoparkı’nda düzenlenen şenliğin kapanış ve ödül törenine, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Türk Dünyası Belediyeleri Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak, Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı Yenilik ve Teknoloji Transferi Merkezi Direktörü Alimcan Toyçiyev, Türk Dünyası Çocuk Vakfı Başkanı Güngör Azim Tuna, katılımcı ülke çocuk grupları ve diğer yetkililer katıldı.

Kapanış töreninde yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Türk dünyasının çeşitli bölgelerinden gelen çocukların üç gün boyunca kendi icatlarını sergilediğini belirterek, çocuklara bu tür imkanların sunulmasının önemine işaret etti. Bu tür etkinlikler düzenleyerek çocuklara kendilerini geliştirmeleri için gereken imkanları sağlayan ve bu organizasyona destek veren işbirliği kuruluşlarına teşekkür etti.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da, TDBB olarak böyle bir organizasyonu destekleyen kuruluşlardan biri olmaktan dolayı çok memnun olduklarını belirterek, şenliğin bu yıl Özbekistan’da düzenlenmesinin çok anlamlı olduğunu belirtti.

Türk Dünyası Çocuk Vakfı Başkanı Güngör Azim Tuna da, şenliğin herkes için faydalı olduğunu ve kazanan tarafın Türk dünyası olduğunu belirterek Türk Dünyası Çocuk Vakfı olarak her zaman çocukların yanında olacaklarını ve bu tür etkinlikleri destekleyeceklerini vurguladı. Söz konusu şenliğin gelecek sene Türkiye’de düzenleneceğini aktaran Tuna, bu etkinliğin çocukların kendilerini geliştirmeleri için çok faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Kapanış töreni sonunda, “5. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği” kapsamında düzenlenen yarışmada çeşitli dallarda dereceye giren çocuklar ödüllendirildi. 

Her birisinin özgün yanlarının ön plana çıkartılmasına dönük jüri değerlendirmeleri sonrasında, projelerden yüksek beğeni gören 6 projeye ödül verildi. Bu çerçevede, Özbekistan’dan Canangir Ramazanov’a “Garson Robot Projesi” için birincilik ve Türkiye’den Helin Seçil Demirtaş’a “Akıllı Trafik Yönetimi” projesi için ikincilik derecesi sebebiyle “altın”, Azerbaycan’dan Ferid Huseyinoğlu’na “Dostu Düşmanı Tanıyan Gözlük” projesi için üçüncülük ve Melek Bilhe Mirzaiyev’e “Nemden Su Üretimi” projesi için dördüncülük derecesi sebebiyle “bronz”, Moldova-Gagavuzya’dan Diana Mitioglo’a “Meslek Seçimi” projesi için beşincilik ve Kazakistan’dan Abdullah Shamansutov’a “Araç kontrol çipi-araç sallama ve yaklaşma sinyali” projesi için altıncılık derecesi sebebiyle “gümüş” madalya verildi.

Festival ile Türk Dünyasının farklı coğrafyalarından gelen çocukların proje yapma kabiliyetlerinin artırılması, yeni icatlar ve buluşlar yapmaya teşvik, çocukların kaynaşması ve bu yol ile gönül köprülerini sağlamlaştırmak ve ortak geleceğe yatırım yapmak hedefleniyor.