Proje teslimleri ve kardeş şehir imza töreni için Bosna Hersek’e giden Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) heyeti, 4-7 Kasım 2021 tarihlerinde program kapsamındaki törenler yanında çeşitli ziyaretlerde de bulundu.

Ziyaretlere, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Karatay Belediye Başkan Yardımcıları Ramazan Şevik, Mehmet Eğin, Mehmet Toknal ile Osman Ciğer katıldı.

TDBB’nin Bosna Hersek temaslarındaki ilk durağı, Birliğin Yönetim Kurulu Üyesi olan Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç oldu. Ziyarette işbirliği imkânlarının değerlendirildiği bir görüşme gerçekleştirildi. Efendiç, TDBB heyetini Bosna Hersek’te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ve TDBB tarafından Bosna’da yapılan projelerden dolayı mutluluğunu dile getirdi.

Bosna Hersek programı kapsamında TDBB heyeti, Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkan Yardımcısı Ramiz Salkić ile görüştü. Görüşmede Salkić, bu bölgede yaşayan Boşnakların durumu hakkında heyete bilgi verdi. Görüşmenin ardından heyet, 1992 yılında şehit edilenlerin gömüldüğü Bratunac Anıt Mezarını da ziyaret ederek şehitlere dua etti.

TDBB heyeti, Bosna Hersek programı kapsamında ayrıca Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin’i de ziyaret etti. Ziyarette TDBB heyeti birliğin Bosna Hersek’te yapmış olduğu ve devam eden projeleri hakkında Büyükelçi Babür’ü bilgilendirdi. Babür de, TDBB’nin Bosna ile aktif ilişkilerinden dolayı çok memnun olduğunu, projeleri takip ettiğini ve önemli projelerin hayata geçirildiğini ifade ederek yakın işbirliği için TDBB’ye teşekkür etti.

Proje açılışlarını, imza törenini ve ziyaretlerini tamamlayan heyet, 7 Kasım 2021 tarihinde Türkiye’ye döndü.