Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali için İstanbul’da bulunan Kazakistan’ın Türkistan Belediyesi Başkan Yardımcısı Aliya Şalkarova ve beraberindeki heyet, 13 Kasım 2021 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ni (TDBB) ziyaret etti.

Başkan Yardımcısı Aliya Şalkarova Birlik merkezinde Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya geldi. Korkut Ata Film Festivalinin çok güzel geçtiğini, Türk Dünyası’nın böylesi önemli bir festivalde bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Şalkarova, davet için TDBB’ye teşekkür etti.

Türkistan şehri ile ilgili bir sunumun ardından, Belediye Başkan Yardımcısı Aliya Şalkarova, “Daha önce ilçe statüsünde olan Türkistan’ın İl statüsüne geçmesiyle birlikte son 3 yılda yapılan yatırımlarla büyük gelişme ve değişme göstermiştir. Türkistan’da Kazakistan’ın UNESCO’daki tek eseri olan Ahmet Yesevi Türbesi bulunmaktadır. Bağımsızlık döneminde yapılan tek yeni havalimanı da yine Türkistan’da yapılmıştır. Şehrimizde 1.600’e yakın tarihi yapı bulunmaktadır. Ayrıca Şehir termal sularıyla sağlık turizmine de elverişlidir. Dolayısıyla, Türkistan şehri bugün Kazakistan’ın çekim merkezine dönüşmüştür. Türkistan’ı Özbekistan’a bağlayan demir yolları da yapılmaktadır. Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan yatırımlarla Türkistan’ın daha da gelişeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle turizm alanında ve şehir yönetimi konusunda Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak ve bu bağlamda TDBB’den destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TDBB Genel Sekreteri Solak ise, “Tecrübe paylaşımı konusunda işbirliğine hazırız. Birliğin kurulma amaçlarından biri ve en düzenli yaptığı işlerin başında tecrübe paylaşımı programları gelmektedir. Kazakistan’la her alanda var olan işbirliğini daha da güçlendirmeye hazırız. Hem Korkut Ata Film Festivali’ne katılımınızdan dolayı hem de Birliğimize yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Görüşmede ayrıca 2021 Aralık ayında Zeytinburnu ve Üsküdar Belediyeleri ile Türkistan Belediyesi arasında imzalanması planlanan kardeş şehir protokolü imza töreni, Türk Dünyası İnteraktif Ekran projesi ve yapılabilecek diğer ortak projeler üzerinde duruldu.

Ziyaret karşılıklı hediyeleşme ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.