Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Bosna Hersek Federasyonu Göç ve Yerinden Edilen Kişiler Bakanlığı ve Kotor Varoş Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen, futbol, voleybol, basketbol sahası ve çocuklar için oyun bahçesi yapımı projesi, 4 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen törenle teslim edildi.

Törene, Bosna-Hersek Federasyonu Yerinden Edilen Kişiler Bakanı Edin Ramiç, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kotor Varoş Belediye Başkanı Zdenko Sakan, Türkiye Cumhuriyeti Banja Luka Başkonsolosu Oğuz Kılıç ve davetliler katıldı.

Bakan Edin Ramić, “Bu proje Kotor-Varos halkı için çok önemliydi. Kotor-Varos’ta yaşayan tüm vatandaşların yararına olan bu projenin kısa sürede tamamlanması bizim için çok önemliydi. İnsanları şehirlerinde ve evlerinde tutmanın en iyi yolu başta çocuklar ve gençler olmak üzere gerekli tesislerin sağlanması olduğunu düşünüyorum. İşbirliğinde yapmış olduğumuz bu tesis tam da gençlerin ihtiyacına karşılayacak bir hizmet olacak diye düşünüyorum” dedi.

Solak ise açılışta yaptığı konuşmada, TDBB’nin 30 farklı ülkeden üyesinin olduğunu fakat en yoğun işbirliği yapılan ülkelerden birinin Bosna Hersek olduğunu vurguladı. Solak, “Çocuklar bizim umudumuz ve geleceğimizdir. Umuyorum ki Bosna Hersek’te çocuklar geleceği barış içinde inşa edecekler. Bosna Hersek halkının barış içinde yaşadığını görmek için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bu proje hem gençlere yönelik olması ve hem de ülkenin Başkentine uzak şehirlerinden birinde gerçekleştirilmesi açısından önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Kotor Varoş Belediyesi’nin bu projeye katkısının yaklaşık yüzde on olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Zdenko Sakan “Bu oyun parkı gençlerimize ve çocuklarımıza değer katan bir hizmet olacaktır. Belediye olarak halkımıza en yararlı hizmetleri üretmeye çalışıyoruz. Bosna Hersek Federasyonu Göç ve Yerinden Edilen Kişiler Bakanlığımızın TDBB ile geliştirdiği ilişkiler sonucu bu proje hayata geçirildi. Her iki kuruma da bu projeden dolayı teşekkür ediyorum. Daha başka ortak projelerin de burada olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tören kurdelanın kesilmesinin ardından, karşılıklı hediyeleşme ve günün anısına fotoğraf çekimi ile tamamlandı.