Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Karatay Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen, Bosna Hersek ‘Zvornik Kamenica Şehitlik Anıtı Projesi’ tamamlanarak, 5 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen törenle teslim edildi.

Törene, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Karatay Belediye Başkan Yardımcıları Ramazan Şevik, Mehmet Eğin, Mehmet Toknal ile Osman Ciğer ve TDBB Dış İlişkiler Uzmanı Kenan İbrisimoviç, Tuzla Müftü Yardımcısı Vahid Fazloviç, Bosna Hersek İslam Birliği Yönetim ve Hukuk İşleri Müdürü Mensur Karaca ve Zvornik Müftüsü Haris Mustaybaşiç katıldı.

TDBB heyeti adına konuşan Başkan Hasan Kılca, “Bosna Hersek bizim için çok önemli bir ülke. Ortak tarihi geçmişimiz var. Bu nedenle TDBB ve üye belediyeler olarak Bosna Hersek’e ayrı bir önem veriyoruz. Bosna Hersek’te yaşanan zulüm ve katliamların unutulmaması için şehitlik anıtlarının yapılması çok önemli diye düşünüyorum. Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Umarız böyle katliamlar bir daha yaşanmaz” şeklinde konuştu.

Tuzla ili Müftü Yardımcısı Vahid Fazloviç de bu şehitliğin tamamlanmasının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, katkıları için Karatay Belediyesine ve Türk Dünyası Belediyeler Birliğine teşekkürlerini iletti.

Yapımı tamamlanan ve üzerinde 425 şehidin isminin bulunduğu “Zvornik Kamenica Şehitlik Anıtı”nın açılışının ardından tüm şehitlerimiz için Kur’an okundu dualar edildi.