Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Karatay Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen, Bosna Hersek ‘Trebinje Jupa Camii Çatı Restorasyonu Projesi’ tamamlanarak, 6 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen törenle cami ibadete açıldı.

Törene, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Trebinje İslam Birliği Başkanı Miralem Hadzimahovic, Trebinje İslam Birliği Meclisi Başimamı Sadik Fazlagic, Karatay Belediye Başkan Yardımcıları Ramazan Şevik, Mehmet Eğin, Mehmet Toknal ile Osman Ciğer ve davetliler katıldı.

Trebinje İslam Birliği Meclisi Başimamı Sadik Fazlagic, törende yaptığı açıklamada, Bosna Hersek’in güneyinin en uç noktasında yer alan Zupa Camisi’nin, Trebinje’nin en eski camilerinden biri olduğu söyledi. Osmanlı sultanlarından I. Ahmed döneminde inşa edilen caminin birçok kez hasar gördüğünü anımsatan Fazlagic, her seferinde cemaatin destekleriyle onarılarak yeniden ayağa kaldırıldığını belirtti. Son onarımın ardından caminin çatısında hasar meydana geldiğini anlatan Fazlagic, Trebinje İslam Birliği Meclisi ile Zupa cemaatinin su akıtan çatının onarımı için yardım kampanyası başlattığını ifade etti.

Zupa sakinlerinden Adnan Bijedic de asırlardır ayakta kalmayı başaran caminin, Zupa cemaatinin gururlu ve kararlı duruşunu simgelediğini söyledi.

Trebinje İslam Birliğinin talebi üzerine, TDBB Temmuz ayı yönetim kurulu toplantısında, Zupa Camisi’nin çatı restorasyonunun, TDBB ile Konya’nın Karatay Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmesine karar verilmişti. Kararın ardından çalışmalara başlandı ve caminin çatı restorasyonu kısa sürede tamamlanarak teslim edildi.