Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinasyonunda, Karatay Belediyesi ile Bosna Hersek’in Teoçak Belediyesi 5 Kasım 2021 tarihinde Teoçak’ta düzenlenen törenle kardeş şehir protokolü imzaladı.
Törene, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Teoçak Belediye Başkanı Tayib Muminoviç, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Karatay Belediyesi Başkan Yardımcıları Ramazan Şevik, Mehmet Eğin, Mehmet Toknal ile Osman Ciğer katıldı.
Protokolün imza töreninde konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Balkanlar’ın kendilerinin gönül coğrafyası olduğuna vurgu yaparak, bu topraklarda kendilerini hiçbir zaman yabancı olarak hissetmediklerini söyledi.
Başkan Hasan Kılca, “Bu güzel topraklarda, Bosna Hersek’te olmak hepimiz için büyük bir mutluluk. Bosna Hersek ve Türkiye, tarihi bağları olan kardeş iki ülkedir. Teoçak Belediyemiz ile çok önceden bir protokol hazırlamıştık ancak pandemi dolayısıyla söz konusu protokolümüzü ancak imzalayabiliyoruz. Bizler, milletler olarak zaten kardeştik, bu işbirliği protokolüyle artık Teoçak Belediyesiyle de kardeş belediye oluyoruz. Teoçak Belediyemizle tecrübe ve deneyim paylaşımlarının yanı sıra kültürel, sosyal ve daha pek çok alanda ortak işlere imza atmak istiyoruz. Attığımız bu adımla gönül coğrafyamızla olan bağımızı biraz daha kuvvetlendirmiş oluyoruz. Önümüzdeki dönemlerde bu işbirliğimizi genişleterek devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.
Teoçak Belediye Başkanı Tayib Muminoviç de protokolün hayırlı olmasını dileyerek, söz konusu işbirliğiyle iki ülke ve belediye arasındaki bağların güçleneceğini söyledi. Tayib Muminoviç, “Türkiye’den ilk defa bir heyeti şehrimizde ağırlamaktan dolayı mutluyuz. Artık Karatay Belediyesi ile kardeş belediyeyiz. Önümüzdeki günlerde çok güzel işler yapacağız. Her zaman yanımızda olan Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ne ve Karatay Belediye Başkanı Sayın Hasan Kılca ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
Tören günün anısına karşılıklı hediyeleşme ve aile fotoğrafı çekilmesiyle tamamlandı.