Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali için İstanbul’da bulunan Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Enformasyon Bakanı Azamat Camankulov ve beraberindeki heyet, 13 Kasım 2021 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Birlik merkezinde Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya gelen Bakan Azamat Camankulov yaptığı konuşmada, “Türk Konseyi Zirvesi ve Korkut Ata Film Festivali dolayısıyla Türkiye’de bulunmaktayız. Kırgızistan’ın yakın dostu olan sizinle burada bir araya gelmekten çok memnunuz. 2022 yılında Türkiye’de Kırgızistan Kültür Günleri başta olmak üzere birkaç etkinlik düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu kapsamda TDBB ile işbirliği yapmayı arzu ederiz” ifadelerini kullandı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da, Türkiye’deki yoğun programlarına rağmen TDBB’ye yapmış oldukları ziyaretten dolayı Bakan Camankulov’a teşekkür ederek, TDBB faaliyetleri ve Birliğin Kırgızistan’a yönelik yaptığı projelerle ilgili bilgi verdi. Solak, “TDBB olarak Kırgızistan ile ilişkilerimiz çok iyi durumda. Birçok projede işbirliği yaptık. Somut birçok proje gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. TDBB 30 farklı ülke ile çalışmakta olan uluslararası bir birliktir. 11 ülkenin yer aldığı TDBB Yönetim Kurulunda Kırgızistan da temsil edilmektedir. TDBB olarak Kırgızistan ile kültür, turizm ve kardeş şehir alanlarında işbirliğine hazırız. 2022 yılında Türkiye’de yapılacak ‘Kırgızistan kültür günleri’ etkinlikleri için üye şehirler ile gerekli koordinasyonu sağlamaya hazırız” şeklinde konuştu.

Ziyaret, Dünyanın en uzun destanı olan ve TDBB tarafından Türkçeye kazandırılan Manas Destanı’nın Türkçe tercümesinin Bakan’a takdim edilmesi ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.