Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Kuzey Makedonya‘da, 31 Ekim 2021 Pazar günü yerel seçimlerin ikinci turu yapıldı. Kuzey Makedonya’da 81 belediye başkanının ve belediye meclis üyelerinin belirlenmesi için yerel seçimlerin ilk turu, 17 Ekim 2021’de gerçekleştirilmişti. İkinci turda, bir önceki turda yüzde 50 oy sınırının geçilmediği belediyelerde, en çok oy alan iki aday yarışıyor.

İkinci turda 45 belediye başkanını belirlemek üzere 1 milyon 353 bin 990 seçmen, kurulan 2 bin 481 sandıkta oylarını kullandı. Seçimlerde, başkent Üsküp dahil 45 belediye için farklı partilerin belediye başkan adayları yarıştı.

Kuzey Makedonya Devlet Seçim Kurulu (DİK) tarafından yapılan açıklamada, seçmenlerin yüzde 48,88’inin (633 bin 144 seçmen) oy kullandığı kaydedildi.

İlk turda 34 belediye başkanı seçilirken, muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) 22 belediye, iktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) 9, iktidar koalisyon ortağı Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) ise 3 belediye kazandı.

Mavrovo-Rostuşe ile Merkez Jupa belediyelerinde ilk turda seçime katılım oranları belirlenen yüzdenin altında kaldığı için, bu belediyelerde seçim ileri bir tarihte tekrarlanacak.

Yerel seçimlerde alınan oy kaybının ardından Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, başbakanlıktan ve aynı zamanda Makedonya Sosyal Demokrat İttifakı’nın (SDMS) başkanlığından istifa etti.

Başkent Üsküp ilk kadın belediye başkanına sahip oldu. İlk turda olduğu gibi ana muhalefetin desteğini alan bağımsız aday Danela Arsovska, Üsküp Belediye Başkanlığı yarışında ikinci turdan da galip çıktı.

Kuzey Makedonya’da yaklaşık yüzde dörtlük nüfusa sahip Türkler, üç siyasi parti ile seçime katıldı. Ülkede Türk partilerinden Türk Demokratik Partisi (TDP), Türk Hareket Partisi (THP) ve Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) de seçimlerde yer aldı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Kuzey Makedonya Yönetim Kurulu üyesi Arben Taravari, Gostivar şehrinde yeniden Belediye Başkanlığına seçildi.