Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Altındağ Belediyesi tarafından Ankara’da yaptırılan ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parkı ve Kıbrıs Şehitleri Hatıra Ormanı’ 17 Ekim 2021 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı’nın ev sahibi olduğu açılış törenine, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra, Ankara Valisi Vasip Şahin, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Kıbrıs gazileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Karapürçek Mahallesi’nde, 20 bin metrekare büyüklüğündeki alana yapılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parkı ve Kıbrıs Şehitleri Hatıra Ormanının açılışında yaptığı konuşmada, Altındağ’ın her geçen gün daha fazla büyüyen ve gelişen bir ilçe olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Balcı, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parkı ve Kıbrıs Şehitleri Hatıra Ormanı’nın hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye-KKTC gönül birlikteliğini yeni boyutlara taşımasını ümit ediyorum. Parkımız burada oldukça, aziz şehitlerimizin hatırası hep canlı kalacak. Allah tüm şehitlerimizden razı olsun, kabirleri nur dolsun” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti ile birlik vurgusu yapan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizim tarihimiz bir, kaderimiz bir, geçmişimiz bir, gönlümüz bir ve geleceğimiz de bir olacaktır. Biz her zaman haykırıyoruz, biz 1571’ten beri Kıbrıs’ta Türklük mücadelesi veriyoruz” diye konuştu.

1974 Kıbrıs Barış Harekâtında şehadet mertebesine ulaşan 498 kahramanın aziz hatıralarının Ankara’da yaşayacak olmasından duyduğunu mutluluğu dile getiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay “Kıbrıs Türk halkını zulümden kurtararak özgürlük ve refaha kavuşması için verilen mücadelede şehit verdiğimiz 498 kahramanımız için bu hatıra ormanında 498 fidan büyüyecek. Aziz şehitlerimizin hatıralarını yaşatacak ve gazilerimizin cesaret timsali olacak bu alanda dikilen fidanlar, Türkiye-KKTC dostluğu gibi kök salarak ebedileşecektir” ifadelerine yer verdi.

Açılış töreninin ardından protokol üyeleri hep birlikte hatıra ormanını gezdi. Oktay, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile hatıra ormanına ağaç dikti. Kıbrıs gazileriyle fotoğraf çektiren protokol üyeleri, törene katılan vatandaşlarla sohbet etti.