Proje ortakları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de yer aldığı, 6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ödülleri, 15 Ekim 2021 tarihinde İstanbul’da Haliç Üniversitesi kampüsünde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Dünya Dili Türkçe temasıyla yapılan 6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’ne 13 ülkeden 226 film başvurdu. Filmlerin öğrenci ve profesyonel kategorilerinde yarıştığı festivalin jürisinde 9 ülkeden 23 üye yer aldı.

Öğrenci kategorisinde, birincilik ödülünü Türkiye’den Feyzi Baran ve Kamil Kahraman’ın ‘Bu da mı Gol Değil?’adlı filmi, ikincilik ödülünü Türkiye’den Bayram Küçük’ün ‘Başka Vatanımız Yok’ adlı filmi ve Üçüncülük ödülünü Kırgızistan’dan Aikol Nurlanbek Uulu’nun ‘Meerman’ ve Türkiye’den Abdulshakoor Adnan Alakkad’ın ‘Nur’filmi kazandı.

Profesyonel filmler kategorisinde ise, birincilik ödülünü Türkiye’den Pınar Okan’ın ‘Sıradan Birkaç Gün’ filmi, ikincilik ödülünü Çuvaşistan (Rusya)’dan Marina Karyagina’nın ‘Büyükbaba Theros’un Bebekleri’ adlı filmi alırken, üçüncülük ödülünü ise yine Türkiye’den ‘Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi’ adlı filmiyle Orhan Tekeoğlu almaya hak kazandı.

Özel ödüller kategorisinde ise, Jüri Teşvik ödülünü Azerbaycanlı Orman Aliyev’in ‘Biz’ filmi ve Türkiye’den Cihan Emre Zengin’in ‘2-0’ filmi alırken, Türk Konseyi Modern İpek Yolu Turizm Kuşağı Ödülünü ise İran’dan Mohammad Alimoradi’nin ‘Ekizler’ adlı filmi aldı. Yaşam Boyu Onur Ödülü Türk Sinemasının Usta Oyuncusu Tamer Yiğit’e verildi. Türk Dünyası Onur Ödülü ise merhum Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’a verildi.

Finale kalan ve ödül alan filmlerin fragmanlarının da gösterildiği ödül töreni, teşekkür plaketlerinin takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.