Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Eylül ayı Yürütme Kurulu toplantısı, Yönetim Kurulu Üyesi Gostivar Belediyesi (Kuzey Makedon) ev sahipliğinde, 25 Eylül 2021 tarihinde hibrit yöntemiyle yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TDBB Başkanı Uğur İbrahim Altay başkanlığındaki toplantıya, ev sahibi Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Birlik Yürütme Kurulu üyeleri Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ve TDBB Yönetim Kurulu Üyesi Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar katıldı.

Toplantı TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın 19 Ağustos 2021 tarihinde yapılan Yürütme Kurulu toplantısından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar ve gündem hakkında bilgi vermesi ve gündemdeki konuların görüşülmesi ile devam etti.

Bu çerçevede T. C. Saraybosna Büyükelçiliği tarafından talep edilen “Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi Öğrenci Yurdunun Tamamlanması Projesi”nin TDBB ve Selçuklu (Konya) Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmesine, 08-11 Ekim 2021 tarihleri arasında Saraybosna’da gerçekleştirilecek “13. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması”na TDBB tarafından destek verilmesine, “Gerçek Hayat Dergisi Türk Dünyası Özel Sayısı”na TDBB tarafından destek verilmesine, Olovo (Bosna Hersek) Belediyesi ile Termal Turizm ve Teleferik işletmeciliği konularında tecrübeli Birlik üyelerimiz arasında kardeş şehir ilişkisi kurulmasına yönelik çalışma yürütülmesine, TDBB koordinasyonunda, Türkistan (Kazakistan) şehri ile Zeytinburnu (İstanbul) ve Üsküdar (İstanbul) Belediyeleri arasında kardeş şehir ilişkisi kurulmasına yönelik çalışma yürütülmesine, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü tarafından talep edilen Bosna Hersek Donji Vakuf’ta “Türkçe Sınıfı” yapımı projesinin TDBB ve Selçuklu (Konya) Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmesine, Moğolistan’dan talep edilen “Türkçe Sınıfı Açılması Projesi” ile ilgili TDBB ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde çalışma yürütülmesine, Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı (UNDP) İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi (IICPSD) ve TDBB işbirliğinde, Birliğimizin Türk Dünyası ve Balkan üyelerine yönelik “Kamu-Özel Sektör İşbirliğinin Geliştirilmesi” konusunda bilgi ve tecrübe paylaşım programları düzenlenmesine, TDBB Azerbaycan üye belediyelerine yönelik uzman eğitimi ve bilgi ve tecrübe paylaşım programı düzenlenmesine, 27-30 Eylül 2021 tarihleri arasında, Osmangazi (Bursa) Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek “9. Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu”na TDBB’yi temsilen katılım sağlanmasına, “Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri” kitaplarının TDBB yayınları arasında basılmasına, TDBB heyeti tarafından Filistin’e ziyaret programı düzenlenmesi ile ilgili çalışma yürütülmesine, “TDBB Yerel Yönetimler Zirvesi”nin, 2022 yılında yapılacak olan “TDBB 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı” ile birlikte düzenlenmesine, TDBB Ekim ayı Yönetim Kurulu Toplantısı’nın Rize Belediyesi ev sahipliğinde Rize’de, TDBB Kasım ayı Yürütme Kurulu Toplantısı’nın Osmangazi (Bursa) Belediyesi ev sahipliğinde Bursa’da ve TDBB Aralık ayı Yürütme Kurulu Toplantısı’nın Lübnan Dannieh Belediyeler Birliği ev sahipliğinde Lübnan’da yapılmasına karar verildi.