Destekleyen kurumlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de bulunduğu, Safranbolu Belediyesi tarafından 16-18 Eylül 2021 tarihlerinde, “Kültürel Miras ve Korumacılık” ana temasıyla düzenlenen ve bu yılki yan teması “Ahilik Kültürü” olarak belirlenen “22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali” ödülleri, Safranbolu’da düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda festivalin açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, kültürel mirasa ve turizm ekonomisine sahip olan yerler için festivallerin önemli olduğunu belirterek, bu festivallerin çok yoğun çaba gerektiren organizasyonlar olduğunun altını çizdi. Festivalin ana temasının her yıl “Kültürel Miras ve Korumacılık” olduğunu ifade eden Başkan Köse, “Biz bunun yanı sıra bir yan tema belirliyoruz. Bu yıl seçtiğimiz yan tema da 2021’in Ahi Evran yılı ilan edilmesi nedeniyle, ‘Ahilik Kültürü’ olarak belirlendi. Ahilik o kadar önemli ki; kardeşliğin, doğruluğun, dürüstlüğün, aklın ve bilimin yani güzel olan her şeyin birleştiği sosyo-ekonomik düzenin adı” diye konuştu.

Festivalin ödül töreni Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi´nde düzenlendi. Törende, profesyonel kategoride Ulaş Tosun’un belgeseli en iyi film seçildi. Profesyonel film kategorisinde jüri özel ödülü Aleksei Golovkov’un ‘When The Snow Melts Down’ isimli filmine verildi. Amatör film kategorisinde en iyi belgesel film ödülünü Yasin Serindere’nin ‘Kanalı Beklerken’ eseri aldı. Aynı kategoride jüri özel ödülüne Begüm Aksoy’un ‘Smirna’nın Çukuru’ filmi, Süha Arın özel ödülüne ise Celeste Galliot-Dollet’in ‘Beautiful Remains’ filmi layık görüldü.

Serbest kategoride en iyi belgesel ödülüne Neşe Uğur Nohutçu’nun ‘Töz’ eseri, jüri özel ödülüne ise Ahmet Keçili’nin ‘Seval’ filmi değer bulundu. Belgesel film yapım destek ödülünü Göksel Tuzun’un ‘Hüseyin ve Fatma Şimdi Oturum Açtı’ eseri aldı. Sinema onur ödülüne Burçak Evren, belgesel sinema emek ödülüne ise yönetmen Hakan Aytekin ve akademisyen-yönetmen Özcan Gürbüz layık görüldü.

22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali düzenlenen konserlerle sona erdi.