Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Bursa, 16 Eylül 2021 tarihinde Özbekistan’ın Hive şehrinde düzenlenen Kültür Bakanları Daimi Konseyi 38. Dönem Toplantısı’nda, “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçildi.

Toplantıya; Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov, Kırgızistan Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Bakanı Kairat Imanaliev, Kazakistan Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Nurkıssa Duayeshov katıldı. Toplantıya ayrıca Türkmenistan Kültür Bakanı Yardımcısı Nursakhet Shirimov, Gagavuz Yeri Kültür ve Turizm Başkanlığı İdaresi Başkanı Marina Semionova ve KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu da online katılım sağladı.

Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bursa’nın gelecek yıl için Türk dünyası kültür başkenti olmasını önerirken, “2022 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Osmanlı devletine başkentlik yapmış, tarihi ve mimari dokusu, yeşili ve doğal güzellikleriyle ziyaret edenlerin beğenisini kazanan Bursa’mızın adaylığını büyük bir memnuniyetle açıklıyorum. Bursa şehrimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi için sizlerin de desteklerini bekliyor, Hive, Eskişehir ve Kastamonu gibi Bursa’mızın aynı özveri ile çalışarak Türk dünyası kültür başkentleri arasında yerini alacağına inanıyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 38. Dönem Kültür Bakanları Toplantısı’nda daimi üyelere Bursa hakkında sunum yaptı. Bursa’nın Türk medeniyetinin kadim şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Aktaş, bugüne kadar ata sporları, sergiler, kültür sanat faaliyetleri, sempozyum ve yayınlar, Türk dünyası müzeler buluşması gibi birçok proje sayesinde Türk Dünyası’na yönelik faaliyetlere ağırlık verdiklerini belirtti.

Bu faaliyetleri arttırarak devam ettireceklerini ifade eden Başkan Aktaş, “Bugün ‘2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ adayı olarak buradayız. 2022 yılı Türk dünyası ve şehrimiz için önem arz eden yıl dönümleri ve etkinliklerin Bursa’da bir araya geldiği bir yıl olacaktır. Ayrıca bu yıl şehrimiz, zanaat ve halk sanatları alanında Unesco Yaratıcı Şehirler arasına seçildi. 4. Dünya Göçebe Oyunları bu yıl şehrimizde, güzel ilçemiz İznik’te düzenleniyor. Böylesi anlamlı bir yılda “Türk Dünyası Kültür Başkenti” olarak gerçekleştireceğimiz proje ve faaliyetlerimizle Türk Dünyası’nın gönül bağlarının güçlendirilmesi, kültürel mirasın yaşatılması, çeşitli alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi hususunda Türk Dünyası’na katkı sunmaya devam etmek arzusundayız” dedi.

Toplantıda, katılımcılar öneriyi kabul ederek, Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilmesini kararlaştırdı.

Toplantıda alınan diğer kararla 2022, gelecek sene doğumunun 100. yılı kutlanacak Kırgız sanatçı Toktobolot Abdumomunov ve Azerbaycanlı besteci Fikret Amirov ile 2022’de ölümünün 600. yıl dönümü olan Türk mutasavvıf Süleyman Çelebi’yi anma yılı ilan edildi.