Destekleyen kurumlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de bulunduğu, Talas Savaşının 1270. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen “Talas Savaşı ve Tarihi Önemi” konulu Uluslararası Sempozyum, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Talas Valiliği, Talas Belediyesi, Miras Vakfı ve Marmara Üniversitesi işbirliğinde 5 farklı ülkeden akademisyenlerin katılımıyla, Talas Devlet Üniversitesi ev sahipliğinde 10 Eylül 2021 tarihinde hibrit olarak gerçekleştirildi.

Sempozyumun Açılış Törenine, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Temsilcisi Arslan Koyçiev, Talas Valisi Bakıtbek Narbekov, Talas Belediye Başkanı Askar Şabdanov, Talas Üniversitesi Rektörü Aybek Upenov ve Kazakistan, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye’den akademisyenler ve davetliler katıldı.

Talas Üniversitesi rektörünün açılış konuşmasının ardından, Talas Savaşı ile ilgili Belgesel film gösterimi yapıldı.

Dört ayrı oturum şeklinde gerçekleştirilen sempozyumda, Talas Savaşı, Türk ve Dünya Tarihi içindeki yeri ve önemi, siyasi, askeri, sosyal, ekonomik, dini ve kültürel açılardan ele alınarak, konu geniş bir perspektifle değerlendirildi.

Sempozyumun kapanış oturumunun ardından misafirlere Kırgızistan ezgilerinden oluşan mini konser verildi. Teşekkür plaketlerinin verilmesinin ardından, katılımcılar Talas Savaşının yapıldığı alanı da ziyaret ettiler.