Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin Bosna Hersek üyelerinden Jablanica Belediye Başkanı Damir Şabanoviç, 7-9 Eylül 2021 tarihlerinde TDBB, Başiskele Belediyesi ve Bağcılar Belediyesi’ni ziyaret etti.

7 Eylül 2021 tarihinde TDBB’de gerçekleştirilen görüşmede TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile bir araya gelen Başkan Şabanoviç, Türkiye belediyeleri ile kardeş şehir ilişkisi çerçevesinde ortak projeler gerçekleştirmek istediklerini belirterek, TDBB’nin desteğini beklediklerini ifade etti. Görüşmede TDBB tarafından bugüne kadar Bosna Hersek üye belediyelerine yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Solak “kardeş şehirler arasında geliştirilen projelerde koordinasyon ve partner olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Jablanica Belediye Başkanı Şabanoviç, Türkiye ziyareti çerçevesinde 8 Eylül 2021 tarihinde Kocaeli’ye giderek kardeş şehri Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü’yü makamında ziyaret etti ve kardeş şehir çerçevesinde işbirliği imkânları değerlendirildi. Bu çerçevede Jablanica Belediyesinden itfaiye erlerinin, TDBB koordinasyonunda Sonbaharda Kocaeli’de eğitilmesi hususunda mutabık kalındı.

Şabanoviç 9 Eylül 2021 Perşembe günü ise diğer kardeş şehri Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcıyı makamında ziyaret ederek ortak proje imkanları değerlendirildi.