Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi, Bosna Hersek’in Olovo Belediye Başkanı Cemal Memagiç ve beraberindeki heyet 9 Eylül 2021 tarihinde TDBB’yi ziyaret etti.

Birlik merkezinde Genel Sekreter ile bir araya gelen Olovo Belediye Başkanı Memagiç, ziyaret amacının Bosna ile yakın faaliyetler yürüten TDBB’den, Olovo’da gerçekleştirilecek projeler için bilgi ve tecrübe değişimi yapmak olduğunu belirtti. Olovo şehrinin doğal sıcak su kaynaklarına sahip ve doğa turizminin yapıldığı bir şehir olduğunu belirten Memagiç “Şehrimizde kaplıca suları bulunmakta, biz bunlardan şehrimiz için ekonomik bir gelir kaynağı oluşturacak şekilde yararlanabilmeyi umuyoruz. Başlatmış olduğumuz bir termal oteli projemiz var. Türkiye’de termal otel tecrübesi olan belediyelerin bilgi ve tecrübelerini dinlemek, fikir almak ve böylesi bir projeyi hayata geçirilirken karşılaşılabilecek muhtemel hataları yapmamak için Türkiye’nin bilgi ve tecrübesine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Memagiç sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca şehrimiz bütün dünyadan doğa tutkunlarının tercih ettiği bir doğaya sahip. Aynı zamanda, kendi vatandaşlarımızın da pandemi sebebiyle şehirden uzaklaşıp doğal alanlarda vakit geçirme ihtiyaçları arttı. Biz bu nedenle hem Olovo sakinleri hem de şehre gelen turistlerin Olova’nın doğasında vakit geçirmelerini sağlayabilmek adına bir teleferik projesini hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Daha önceki Türkiye ziyaretlerimizde örneklerini gördüğümüz, doğa turizmini canlandıracağını düşündüğüm teleferik projesi için de, termal otel projesinde olduğu gibi Türkiye’deki belediyelerin tecrübelerini dinlemek ve fikirlerini almak istiyoruz. Bu projeler gerçekleşmesi durumunda Türkiye’deki yatırımcılar için de güzel bir yatırım alanı olacaktır”.

TDBB Genel Sekreter Fahri Solak ise bizim kurum olarak yaptığımız bilgi ve tecrübeyi paylaşma işi, tam olarak böyle bir şey; üyelerimiz arasında bilgi ve tecrübe değişimi için çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’de hem kaplıca turizmi hem de doğa turizmi ile ilgili özel sektör kadar belediyeler de projeler yapıyor. Sizleri her iki alanla ilgili çalışmalar yürüten belediyelerle buluşturup bilgi ve deneyimi aktarabiliriz. Bu deneyim aktarımının sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi için, uygun belediyelerle kardeş şehir ilişkisi kurulabilir. Olova’nın konuyla ilgili tecrübeleri bulunan kentlerle kardeş olması, kurulan ilişkinin devamlılığını sağlayabilir. TDBB olarak bu sürecin koordinasyonunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diye konuştu.

Bu çerçevede, Olova Belediyesi ile Türkiye’den uygun şehirlerin Kardeş Şehir olabilmesi için gerekli resmi süreçlerin başlatılması konusunda mutabık kalındı.