Keçiören’de Kırgızistan’ın Bağımsızlığının 30. Yılı Anısına “Er Manas” Heykeli dikildi. Keçiören Belediyesi ve Kırgızistan Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde Er Manas heykelinin açılış töreni, 31 Ağustos 2021 tarihinde Keçiören Türk Dünyası Kalaba Kent Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Açılış törenine Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, çeşitli ülkelerin misyon temsilcileri, uluslararası kuruluş temsilcileri, yerel yöneticiler ve çok sayıda davetli katıldı.

Keçiören Belediye Başkanı Altınok törende yaptığı konuşmada, “Manas, bütün dünyaya adaleti, doğruluğu ve dürüstlüğü anlatan bir destandır. Bugün Tanrı dağlarından gelen Er Manas Batur’un heykelini Keçiören’de açmaktan mutluluk duyuyoruz. Manas’ın verdiği mesajlarda kardeşlik vardır, birlik vardır, beraberlik vardır. Gençlerimiz Türk Dünyası Kalaba Kent Meydanı’nda Manas heykelini görmekten ve ecdadını tanımaktan onur duyacaktır” dedi.

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ömüraliyev de, “Bu heykel iki kardeş halkın yüzyıllarca devam eden ebedi dostluğunun bir simgesidir. 30 yıl önce 31 Ağustos 1991 tarihinde Kırgızistan bağımsızlığını ilan etti. Türkiye Kırgızistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. İş birliğimiz 30 yıldır her alanda başarıyla gelişmektedir. Manas heykelinin dikilmesi kardeşlik bağların güçlenmesine ve ortak kültürel değerlerimizin korunmasına katkı sağlayacaktır. Manas destanı bağımsızlığı için mücadele eden Kırgız halkının muhteşem bir hikâyesidir” ifadelerini kullandı.

Katılımcılar protokol konuşmalarının ardından Manas heykelinin açılışını gerçekleştirdi ve daha sonra alanda bulunan Manas sergisini gezdi.

Manas Destanı Hakkında

En eski Türk destanlarından biri olan Manas, Türk mitolojisinden ve bozkır kültüründen derin izler taşımakla birlikte, Yaratılış ve Türeyiş, Göç, Ergenekon, Oğuz Kağan gibi diğer Türk destanlarından bağımsız; mısra sayısı bakımından ise İranlı Firdevsi’nin Şehnâme, Finlilerin Kalevala, Almanlar’ın Nibelungen, Hintliler’in Ramayana, eski Yunanlıların İliada ve Odysseia gibi destanlardan daha uzun olup, 500 bin mısra ile dünyanın en büyük destanıdır. Manas destanı, esas itibariyle 840 yılı civarında Kırgızlar’ın Yenisey ırmağı ile Minusinsk bozkırlarında devlet kurdukları yıllarda Uygur Türkleri ve Çinlilerle yaptıkları savaşlarda oluşmaya başlamış, daha sonra 16-17. yüzyıllarda Kırgızlar ile Kalmuklar’ın veya Budist Kalmuk Moğolları ve Çinliler’in Orta Asya’daki Müslüman Türk kavimleriyle yaptıkları savaşlar sırasında bünyesine yeni unsurlar katılarak zenginleşmiştir. Manas Destanı aynı zamanda içeriği, dili, kültürel kodları, İslamiyet etkisi sonrasında sadece Kırgız halkına değil, tüm Türk halklarının kültürüne ait bilgileri aktarması açısından da önemli bir belge niteliğinde.

31.08.2021