Kırgızistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü, 31 Ağustos 2021 tarihinde Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından verilen bir resepsiyonla kutlandı.

Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen resepsiyona, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova, İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak ve davetliler katıldı.

Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova yaptığı konuşmada, Kırgızistan’ın bağımsızlığı barışçıl bir şekilde gerçekleşmiştir. Böyle durumlara tarihte nadir rastlanır. Biz bunun kıymetini bilmeliyiz. Bağımsızlığı kazanmak zor ama onu muhafaza etmek, sürdürmek daha da zordur. Biz bu sorumluluğun farkındayız. Türkiye Kırgızistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke oldu. İki ülke arasındaki ilişkiler tarih, dil, siyasi, medeni, insani, ticari ve ekonomik alanlarında her geçen gün daha da gelişmektedir. Kıymetli misafirler ve değerli vatandaşlar Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu olarak 31 Ağustos Kırgızistan’ın bağımsızlık gününü içtenlikle kutluyorum. Hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Tüm davetlilere bu önemli günde davetimize katıldıkları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek ise, “İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın selamlarını iletiyorum. Ülkemiz ve Kırgızistan arasında bu güne kadar kurulmuş olan gönül köprülerinin artarak devamını diliyorum. Nice otuz yıllarda hep birlikte olmayı ümit ediyorum. Bu gönül köprüsünün, bu dostluğun devamını diliyorum” şeklinde konuştu. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da konuşmasında “ülkelerimiz arasındaki yüksek düzeyli stratejik işbirliğinin giderek ilişkileri daha da geliştireceğine inanıyorum. Beyoğlu belediyesi olarak biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da, “Bugün Kırgızistan’ın bağımsızlığının 30. yılını kutluyoruz. Bu yeni bir devlet için büyük bir kıvanç. Biz de dost ve kardeş Kırgız halkının bu mutlu gününü aynı kıvanç, aynı dileklerle kutluyoruz. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) olarak Kırgızistan’la yakın çalışmaktan memnunuz. Bundan sonra da iki ülke yerel yönetimleri arasında ilişkilerin geliştirilmesi için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Kırgızistan’a nice bağımsızlık yılları diliyoruz. Bu vesileyle bütün Kırgız halkının 30. Bağımsızlık yılını kutluyorum, Türk-Kırgız ortaklığı, barışı, kardeşliği daim olsun” dedi.

Konuşmalardan sonra, aralarında TDBB’nin de olduğu programı destekleyen kuruluşlara gecenin anısına 30. Yıl rozeti takdim edildi. Davetlilere Kırgız yemeklerinin ikram edildiği gecede, Kırgız sanatçılar misafirlere Kırgız müziğinin güzel örneklerini seslendirdi.

31.08.2021