Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Beykoz, Eyüp, Üsküdar ve Zeytinburnu Belediyeleri işbirliğinde düzenlenen, “Türkistan (Kazakistan) Belediyesi Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı”, 24-29 Ağustos 2021 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen ziyaretler ve saha gezileri ile gerçekleştirildi.

Programa, TDBB Kazakistan üyesi Türkistan Belediyesi Başkan Yardımcısı Zhandos Tasov, Türkistan Belediyesi Meclis Genel Sekreteri Maksat Tangatarov, Türkistan Belediyesi Meclis Üyesi Zhamila Suleymanova, Türkistan Belediyesi Meclis Üyesi Nursultan Zhusipbayev, Türkistan Belediyesi İşletme ve Turizm Daire Başkanı Gulzhamal Dahanova, Türkistan Belediyesi Danışmanı Miyarbek Kushenov, Türkistan Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Timur Akhmetov ve Ahmet Yesevi Tarihi ve Kültürel Koruma Müzesi müdürü Berik Baibolov katıldı.

Programın ilk günü heyet öğleden önce, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’i makamında ziyaret etti, ardından heyet Üsküdar Belediyesi’nin yapmış olduğu faaliyetleri görmek için saha gezisi yaptı. Bu çerçevede Belediye Başkan yardımcısı Zekeriya Şanlıer refakatinde Üsküdar Kadın emeği ürünleri pazar yerleri, TEBESSÜM Kahvesi (Üsküdar Belediyesi Down sendromlulara İstihdam Kafesi) vb. projeler gezildi. Heyet öğleden sonra ise Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Engin Köklü ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Beykoz Belediyesi Çözüm Merkezi, Beytaş Yemek Üretim ve Dağıtım Merkezi, Beykoz Rehabilitasyon Merkezi ve Beykoz Belediyesi Cumhuriyet Köy Pazar Yeri’ni gezerek bilgi aldı.

Programın ikinci günü olan 26 Ağustos 2021 Perşembe günü heyet, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’i ziyaret etti. Başkan Köken heyete Eyüpsultan Belediyesi’nin turizm faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Ziyaretin ardından Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed Çakır eşliğinde sosyal hizmet aktiviteleri görüldü. Programın ikinci günü öğleden sonra ise heyet Zeytinburnu Belediye başkanı Ömer Arısoy’u ziyaret etti. Başkan Arısoy heyete, Türkiye’de turizmin gelişmesinde önemli rol oynayan faktörleri ve yapılan çalışmaları anlattı. Başkan ayrıca heyete Zeytinburnu Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Ziyaretin ardından katılımcılar Akdem, Zeytinburnu aşevi ve tıbbi bitkiler bahçesini gezerek belediyenin çalışmalarını yakından gördüler.

Programın son günü heyet tarihi yarımada kültür gezisi sonrası TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katılımcılara birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Programla ilgili değerlendirmeler yapıldı. Heyetle yapılan görüşmede işbirliği imkanları ve kardeş şehirler konusunda yapılabilecekler ele alındı.

Program Birlik merkezinde yapılan Katılım Sertifikalarının takdim töreni ve günün anısına aile fotoğrafı ile tamamlandı.

29.08.2021