Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Temmuz ayı Yönetim Kurulu Toplantısı, 7 Farklı Ülkeden (Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kuzey Makedonya ve Türkiye) yerel yöneticinin katılımı ile, 30 Temmuz 2021 tarihinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Selçuklu Kongre Merkezinde yapıldı.

TDBB ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay başkanlığındaki toplantıya TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TDBB Yönetim Kurulu üyeleri Arnavutluk Belediyeler Birliği Genel Müdürü Agron Haxhımalı, Bosna Hersek Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendic, KKTC Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği Başkanı Temraz Tağıyev, Kuzey Makedonya Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravarı, Kırgızistan Bölgesel Kalkınma Devlet Ajansı Müdürü Elchibek Nurzhadyevich Dzhantaev, Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Kuzey Makedonya Gostivar Belediyesi Başkan Yardımcısı Gzim Hacieyüp katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında TDBB Başkanı Uğur İbrahim Altay, TDBB’nin 30 farklı ülkeden, 1.200 belediyeyi bünyesinde barındıran Türkiye’nin tek uluslararası birliği olduğuna dikkat çekti. Başkan Altay, “TDBB Başkanlığını yürütmekten büyük onur duyuyorum. Bugüne kadar hizmet eden herkese de teşekkür ediyorum” dedi. TDBB olarak bugüne kadar çok önemli çalışmalar yürüttüklerini belirterek konuşmasını sürdüren Başkan Altay şunları kaydetti: “Özellikle kültür ve medeniyetimize sahip çıkmak, birlik ve beraberliğimiz artırmak, belediyecilik tecrübesini artırmak konularında çok önemli faaliyetler yürütüldü. Pandemi sürecinde de çalışmalarımızı aksatmadan sürdürme gayretinde olduk. Bundan sonra da hep birlikte şehirlerimizin gelişmesi için çaba sarf edeceğiz”.

Türkiye’de büyük bir yangın felaketi yaşandığını, Manavgat’ta, Marmaris’te, Bodrum’da ve başka şehirlerde çıkan yangınlarla ciddi mücadele verildiğine değinen Başkan Altay, “Buralarda yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Belediyelerimiz, şu anda orada yoğun bir söndürme çalışması yürütüyor. TDBB Yönetim Kurulu olarak yanan ormanların yeniden ihyası konusunda bir inisiyatif alacağız. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyeleri olarak ormanların yeniden canlandırılması için 150.000 fidan bağışlayarak yangın bölgesinde bir hatıra ormanı oluşturacağız” şeklinde konuştu.

Toplantı, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın 21 Nisan 2021 tarihindeki Yönetim Kurulu toplantısından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar ve gündem hakkında bilgi vermesi ve gündemdeki konuların görüşülmesiyle devam etti.

Bu çerçevede, Bosna Hersek’in Zvornik şehrine “Şehitlik İnşa Edilmesi Projesi”nin TDBB ve Karatay (Konya) Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmesine, Bosna Hersek Trebinje İslam Birliği tarafından talep edilen “Trebinje Jupa Camii Çatı Restorasyonu Projesi”nin TDBB ve Karatay (Konya) Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmesine, TDBB koordinasyonunda Silivri (İstanbul) Belediyesi ile Şuşa (Azerbaycan) Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması ile ilgili çalışma yürütülmesine, TDBB koordinasyonunda Karatay (Konya) Belediyesi ile Novi Pazar (Sırbistan) Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması ile ilgili çalışma yürütülmesine, Beyt Hanun (Filistin) Belediyesi tarafından, belediye hizmetlerinin devam edebilmesi için talep edilen desteğin, Beyt Hanun Belediyesi’nin kardeş şehri Selçuklu Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesine, NOON Fuarcılık tarafından, 10-13 Kasım 2021 tarihleri arasında, İstanbul’da düzenlenecek “YES – Yatırım Endüstrisi Fuarı”na katılımcı desteği verilmesine, Global Enerji Derneği tarafından, 13-15 Ekim 2021 tarihleri arasında, Antalya’da düzenlenecek “EIF 2021 – 14. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı”na katılımcı desteği verilmesine, Türkiye’deki üniversitelerde yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı olup tez aşamasına geçen ve “Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklarında Yerel Yönetimler ve Kent Araştırmaları” ile ilgili tez çalışması yürüten yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen destek miktarının güncellenmesine, Safranbolu (Karabük) Belediyesi tarafından, 16-18 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek “22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali”ne Birliğimiz tarafından destek verilmesine, Bosna Hersek üyelerimiz Doboj-İstok ve Doboj Belediyeleri’nin ortak projesi olan ve inşaat çalışmalarına başlanan “Spreça Barış Köprüsü Projesi”ne TDBB ve üye belediyeler tarafından mali destek verilmesine, Emmaus Uluslararası Yardımlaşma Derneği tarafından Bosna Hersek Srebrenitsa’da yaptırılan “Huzur Evi Merkezi”ne, TDBB ve Karatay Belediyesi işbirliğinde 1 adet beton bungalov ev yaptırılmasına, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) Kampüsü içerisinde yer alan camiye “Minare İnşa Edilmesi Projesi”nin TDBB ve Beykoz Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmesine, Pale (Bosna Hersek) Belediyesi tarafından talep edilen “Sağlık Hizmetlerinde Kullanılmak Üzere Araç Alınması Projesi”nin TDBB ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmesine, Beyt Hanun (Filistin) Belediyesi tarafından talep edilen mali desteğin TDBB ve Kardeş şehri Beykoz Belediyesi işbirliğinde sağlanmasına ve Mamuşa (Kosova) Belediyesi tarafından, 18 Ağustos 2021 tarihinde Kosova’da düzenlenecek “13. Uluslararası Domates Festivali”ne katılım sağlanmasına, karar verildi.

Toplantının ardından Yönetim Kurulu Üyeleri Konya Valisi Vahdettin Özkan’ı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı makamlarında ziyaret etti.

Üye Belediyeler Bölge Toplantısı Yapıldı

Yönetim Kurulu toplantısı vesilesiyle Konya’da bulunan Yönetim Kurulu Üyeleri, bölgedeki TDBB Üyesi Belediyeler ile 30 Temmuz 2021 Cuma akşamı çalışma toplantısında bir araya geldi. 

TDBB Üye Belediyeler Bölge Toplantısına, TDBB Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, Güneyyurt Belediye Başkanı Ahmet Arı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Çeltik Belediye Başkanı Ali Meşe, Ayrancı Belediye Başkanı Yüksek Büyükkarcı ve Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak katıldı.

Toplantıların ardından heyetin Konya Kelebekler Vadisi, Sille Antik Kenti, Konya Bilim Merkezi, Panorama Müzesi, Mevlana Müzesi, Ecdad Bahçesi, Sultanlar Türbesi gibi tarihi ve kültürel mekan ziyaretleriyle program tamamlandı.

01.08.2021