Türk dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve beraberindeki heyet, Kırgızistan ve Özbekistan ile işbirliğini artırmak ve EXPO 2021 Hatay organizasyonu çalışmaları kapsamında, 3-9 Temmuz 2021 tarihlerinde Kırgızistan ve Özbekistan’ı ziyaret etti.

Başkan Savaş Kırgızistan ziyareti kapsamında, TDBB Kırgızistan üyeleri Bişkek, Calal-Abad, Kara-Balta ve Kara-Suu Belediye Başkanları ile görüştü. Görüşmeler sonucunda, Calal-Abad, Kara-Balta ve Kara-Suu Belediyeleri ile Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Kardeş Şehir olabilmesi için gerekli resmi süreçlerinin tamamlanmasında mutabık kalındı.

Ziyaret çerçevesinde Kırgız Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ekonomi ve Maliye Bakanı A. Caparov, Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Bakanı A. Şykmamatov ile de bir araya gelen Başkan Savaş, Kırgız Belediyelerini 2021 yılının Aralık ayında gerçekleştirilecek olan EXPO 2021 Hatay’a katılmaya davet etti.

Özbekistan Expo 2021 Hatay’da Yer Alacak

Savaş, Kırgızistan’daki temaslarının ardından Özbekistan’a geçti. Savaş, Özbekistan’da Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi ve bakanlıkları ziyaret etti. Başkan Savaş ilk olarak Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar ile bir araya geldi. Büyükelçi Bekar, Özbekistan’da yatırım yapmak isteyen Türk firmalarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Başkan Savaş ve beraberindeki heyet, ardından Özbekistan Tarım Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı Kahraman Yoldaşev ve Bakanlık Müsteşarı Alişer Şukurov ile görüştü. Özbek yöneticiler, 10 Aralık’ta başlayacak EXPO 2021 Hatay organizasyonuna katılarak destek olacaklarını ifade ettiler.

Başkan Savaş, daha sonra Turizm ve Spor Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı Uluğbek Azamov ile bir araya geldi. Azamov EXPO 2021 Hatay’a katılarak Özbekistan Kültür Günleri için ellerinden gelen yapacaklarını belirtti. Özbekistan gastronomisinin ön plana çıkarılması da görüşülen konular arasında yer aldı. Heyetler, UNESCO adaylığı başta olmak üzere Özbekistan mutfak kültürünün tanıtımı için Hatay ile işbirliği yapılması kararlaştırıldı. 

Ticari İşbirliği Protokolü İmzalandı

Başkan Savaş ve beraberindeki heyet, son olarak Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile görüştü. Oda Başkan yardımcısı Jasimov Islom Kazimovich tarafından ağırlanan Hatay heyeti ile Özbek heyeti yatırım ve ticaret olanaklarını görüştü. Yapılan görüşmelerin ardından İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile Taşkent Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş birliği protokolü imzalandı.

10.07.2021