Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, UNDP Türkiye, Bağcılar, Esenler, Pendik ve Ümraniye Belediyeleri işbirliğinde düzenlenen, “Azerbaycan Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Programı”, 11-14 Temmuz 2021 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile gerçekleştirildi.

Programa, Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği Başkanı ve Nerimanov Belediye Başkanı Temraz Tağıyev, Nizami Belediye Başkanı Vugar Guliyev, Yasamal Belediye Başkanı Tahir Memmedov, Lökbatan (Karadağ Bölgesi) Belediye Başkanı Rasim Ahmedov, Saray (Abşeron Bölgesi) Belediye Başkanı Mehi Hasanov, Binegedi Belediyesi Başkan Yardımcısı Toğrul Babayev, Hövsan Belediyesi Başkan Yardımcısı İbrahim İbrahimov, Sumgayıt Belediyesi Meclis Üyesi Akif Kerimov, Sebail Belediyesi Meclis Üyesi Manaf Talıbov, Sebail Belediyesi Hukuk Şube Müdürü Cengiz Tufanlı ve Saray Belediyesi Mahalli Komite Başkanı Fatıma Aliyeva katıldı.

Programın ilk günü 12 Temmuz 2021 Birlik merkezinde yapılan sunumlarla geçti. UNDP Türkiye Şehirleşme Portföy Yöneticisi Aslıhan Albostan, “Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Şehir Yönetimine Özel Sektör Katılımı”, UNDP Türkiye Araştırmacısı Melis Türker, “Sürdürülebilirlik Kavramı Çerçevesinde Akıllı Şehir Performans Değerlendirmesi: İstanbul Örneği” ve UNDP Azerbaycan Kalkınma Müşaviri Nargiz Guliyeva “Azerbaycan’ın Altyapı ve Şehircilik Projeleri ve Olası İşbirlikleri” adlı sunumları yaptılar. Öğleden sonra ise Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Dr. Hayri Baraçlı “Şehirlerin Etkili ve Verimli Yönetimi” adlı sunumu yaptı.

Programın ikinci gününde heyet, Esenler Belediyesini ziyaret etti. Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Adil Şenden heyeti kabul etti. Şenden heyete “Kentsel Dönüşüm Projeleri” konulu bir sunum yaptı. Ayrıca Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü İbrahim Arslan ve Bilgi işlem Müdürü Yunus Kurt tarafından “Akıllı Şehir Uygulamaları” sunumları yapıldı ve ardından heyet saha gezisi yaptı. Öğleden sonra ise heyet, Bağcılar Belediyesi Kentsel Dönüşümden Sorumlu Başkan Yardımcısı Şahin Köse ve Belediye Başkan Danışmanı Kenan Gültürk ile görüştü ve “Kentsel Tasarım ve Kentsel Dönüşüm” sunumunu dinledi ve ardında saha gezisi yaptı.

Programın son günü, 14 Temmuz 2021 Çarşamba günü de katılımcılar, öğleden önce Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ı ziyaret etti. Ziyaretin ardından heyete “Belediye Şirketleri ve Kaynak Yaratma Uygulamaları” ile ilgili sunum ve saha gezisi yapıldı. Aynı gün Öğleden sonra ise heyet, Pendik Belediyesi’ni ziyaret ederek Pendik Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Hakkı Aysan ile görüştü. Akabinde heyete “Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Uygulamaları” konulu sunum ve saha gezisi yapıldı.

Azerbaycan heyeti TDBB ziyaretinde Genel Sekreter Fahri Solak ile görüştü ve Katılım Sertifikalarının takdimi ile Program tamamlandı.