Kırgız Cumhuriyeti’nin göreve yeni başlayan İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova, 8 Temmuz 2021 Tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti. 

Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile gerçekleştirilen görüşmede, TDBB tarafından bugüne kadar Kırgızistan üye belediyelerine yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Solak, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Lira Sıdıkova’ya yeni görevinde başarılar diledi. TDBB’nin 30 farklı ülkeden üyeleri bulunduğunu, bunlar arasında Kırgızistan’ın en yakın çalışılan ülkelerden biri olduğunu ve Yönetim Kurulunda da temsil edildiğini belirten Solak, “Varlık sebebimiz ilgili ülkeler ile ilişkileri geliştirmek. Belediye dediğimiz şey, insana, şehre dokunur. Kırgızistan’ın resmi olarak uygun bulduğu bütün projeler için elimizden gelen desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Başkonsolos Lira Sıdıkova, TDBB tarafından yapılan çalışmaların önemini vurgulayarak, “Özellikle, Türk dünyasının ortak değerlerinden biri olan ve dünyanın en uzun destanı olarak bilinen ‘Manas Destani’nın TDBB tarafından Türkçe’ye kazandırılması büyük öneme sahip. Önümüzdeki süreçte TDBB ile Kırgızistan’ın ilişkilerinin daha da güçleneceğine ve birlikte verimli projeler gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bu yıl içerisinde 30. Bağımsızlık Yılı ve Cengiz Aytmatov konulu projeleri TDBB ile gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

08.07. 2021