Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Bosna Hersek Modriça’da tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi ve göçün önlenmesi amacıyla, Tarevci Boşnak Mahallesinde Tarım Kooperatifi işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Isıtmalı Sera Projesi’nin açılış töreni 29 Haziran 2021 tarihinde yapıldı.

Seranın açılış törenine, TDBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Tarevci Tarım Kooperatifi yetkilileri ve yerel yöneticiler katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak törende yaptığı konuşmada, “TDBB olarak Bosna Hersek’ten 31 şehirle çalışıyoruz. Mümkün olduğunca projeleri büyük şehirlerin dışında da yapmaya gayret gösteriyoruz. TDBB olarak bölgenin önemini dikkate alarak, hem istihdama katkı hem de göçün önlenmesi için projenin biran önce sonuca ulaşılmasını istedik. Bu projenin insanların istihdamına ve hayatlarına katkıda bulunmasını diliyoruz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz” dedi.

Tarevci Tarım Kooperatifi Başkanı Nahdet Sulejmen, “Tarevci’de yaşayan insanların birçoğunun göçe zorlandığını fakat burada yaşayan insanların Tarevci’yi çok sevdiğini belirtti. Bu nedenle Tarevci’ye yapılan yatırımların kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Sulejmen, “İnşallah yapmış olduğunuz bu yatırımlar meyvesini verecek. Burada kalan vatandaşların çalışabilecekleri bir yerin olması çok önemli. Şuan burada 1000 kişi yaşamakta. Bosna Hersek’in gençleri her yerde olduğu gibi burada da kalmayı tercih etmiyorlar, çünkü çalışabilecekleri iş alanları sınırlı. Biz de bununla mücadele etmeye çalışıyoruz. İnsanlarımız burada kalsın istiyoruz. Tüm çabamız bunun için. Dolayısıyla bu yapılan sera projesi bizim için çok önemli. Buradaki gençlerin bir kısmı artık bu kooperatifte çalışabilecek. 1100 metre karelik bu seradan, yıl boyunca ürün alacağız. Normal tarımla 10 dönümlük arazinin ürününü bu seradan elde edebileceğiz. Bu kooperatifi de buraya geri dönen insanlar 2004 yılında kurdular. Kooperatif olarak insanları hem eğitmeye hem de iş vermeye çalışıyoruz. Bu seralar bizim için ilk profesyonel seralar. Daha önce çok küçük bir seramız vardı ve onda işi öğrendik, bunlarda üretim yapmaya başlayacağız. Bu seralarda yıl boyu üretim devam edecek. Hem geldiğiniz için hem de yapmış olduğunuz katkılardan dolayı sizlere buranın halkı adına teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından heyet seraların olduğu alanı gezdi, günün anısına fotoğraf çekimi ve şehir turu ile program tamamlandı.

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43