Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Bosna-Hersek Üye Belediyeler Koordinasyon Toplantısı, 25 Haziran 2021 tarihinde Saraybosna’da yapıldı.

Toplantıya, Türkiye’den TDBB Başkan Yardımcısı ve Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve TDBB üyesi Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca katılırken Bosna Hersek’ten ise TDBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç, Bonavici Belediye Başkanı Robert Lapcevic, Teocak Belediye Başkanı Tajib Muminović, Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratiç, Gorazde Belediye Başkanı Ernest İmamovic, Pale-Praça Belediye Başkanı Almin Çutuk, Jajce Belediye Başkanı Edin Hozan, Banoviçi Belediyesi Meclis Başkanı Rober Lapcevic ve Başkan Yardımcısı Amir Mrkonjic, Bihaç Belediye Başkan Yardımcısı Edin Moranjkic, Srebrenik Belediyesi Başkan Yardımcısı Adnan Bjelic, Gradacac Belediyesi Dış İlişkiler Sorumlusu Aziz Hodzic ve Gradacac Belediyesi Strateji uzmanı Seherzada Otanoviç, Gracanica Belediyesi Meclis Başkanı Nihad Krojınovic, Vareş Belediye Meclis Üyesi Şaban İbrisimovic katıldı.

Haziran ayı Yürütme Kurulu Toplantısı ve proje açılışları vesilesiyle Bosna Hersek’te bulunan TDBB heyeti, ülkedeki TDBB Üye Belediyeler ile çalışma toplantısında bir araya geldi. Toplantıda Bosna Hersek’te TDBB’ye üye olan belediyelerle aktif işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla yapılması gereken çalışmalar üzerinde fikir alışverişi yapıldı. 

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “Bugün burada olmaktan çok mutluyum. Verimli bir toplantı olacağına inanıyorum. Bosna Hersek’ten TDBB’ye üye 31 belediye var. TDBB Heyeti olarak Bosna’da TDBB ve üye belediler olarak yapmış olduğunuz bazı projelerin açılışını yapmak, bazılarının da imzasını atmak ve çeşitli ziyaretler ve görüşmeler yapmak için gelmiş bulunmaktayız. Bosna’da kendimizi evimizde hissediyoruz. Sizleri İstanbul’da ağırlamaktan da mutluluk duyarız” şeklinde konuştu.

Novi Grad Belediye Başkanı Efendiç ise, “TDBB ile güçlü bağlarımız var fakat bu bağı işbirliği ile arttırmak belediye başkanlarımızın elinde. Kardeş şehir ilişkileri bazen başkanların değişmesi sonucu bazen de farklı nedenlerden ötürü zayıflayabiliyor veya tam kopuyor. Böyle durumlarda TDBB’nin etkisi ile bu ilişkiler tekrar daha da güçlenerek artıyor. TDBB bu konuda çok başarılı koordinasyon yapan bir kurum. Bunun etkisini Bosna Hersek’te hep görüyoruz. TDBB sayesinde Türkiye’den birçok belediye ile Bosna Belediyeleri kardeş oldu. Yakın zamanda da Konya Karatay ile kardeş şehir protokolü imzaladık. Bu Kardeşlikler sayesinde hem Türkiye’deki belediyelerden hem de TDBB’den Bosna Hersek’te çok sayıda projeye imza atıldı. Bunun en önemli kanıtı da Doboj ve Doboj İstok şehirleri arasında yapılacak olan Spreča Barış Köprüsü’dür. Daha öncede bunun gibi koordinasyon toplantıları yaptık ve sonrasında güzel neticeler aldı. Umarım bu da verimli bir toplantı olur. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da, TDBB olarak daha önce Bosna Hersek’te iki koordinasyon toplantısı yapmıştık. Birincisini Travnik’te, ikincisini de Novi Grad Belediyesi’nde yapmıştık. Bu üçüncüsü oluyor. Yoğun bir program için Bosna Hersek’teyiz. Bosna Hersek TDBB’nin en yakın çalıştığı ülkelerden birisidir. Bugüne kadar TDBB ve üye belediyeler tarafından yapılan irili ufaklı projeler elliyi geçmektedir. Dün yaptığımız yürütme kurulu toplantısında yeni dört tane projeyi daha karara bağladık. TDBB olarak hem Bosna Hersek’te yeni üyeliklere açığız hem de yeni projeler için Bosna Belediyeleri ile işbirliğine her zaman hazırız. TDBB Projelerini Bosna’nın Başkenti dışındaki küçük şehirlerine de ulaştırmaya çalışıyoruz. Bugün bu toplantıda biz daha çok sizleri dinlemek istiyoruz. Pandemi nedeniyle bir araya gelemedik. Dolayısıyla Bosna Hersek üyelerimizin önerileri ve değerlendirmelerinin bizim için kıymetli olduğunu bilmenizi isterim” dedi.

Teocak Belediye Başkanı Tajib Muminovic, “TDBB’nin yeni üyelerinden biriyiz. Karatay Belediyesi ile Kardeş şehir olma sürecindeyiz. İnşallah önümüzdeki ay mecliste kararı alıp süreci tamamlayacağız” dedi.

Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratiç, Türkiye’den Tavşanlı Belediyesi ile Kardeşiz. İlişkilerimiz güzel ilerliyor. Köprü projesi TDBB ile gerçekleştireceğimiz en önemli proje olacak” şeklinde konuştu.

Doboy Belediyesi Meclis Başkanı Selvid Hurtic, “Arben ve Boris beylerin selamlarını sizlere iletiyorum. TDBB ile işbirliğinden memnunuz. Yapılacak olan Doboy –Doboy İstok Barış Köprüsü bunun en iyi kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

Pale-Praça Belediye Başkanı Almin Çutuk, “Doğu Bosna’da gelişmenin yollarını arıyoruz. Beş aylık bir belediye başkanıyım. Bu kısa sürede Türkiye’deki belediyelerin desteğini net bir şekilde hissettik. Türkiye’den iki kardeş belediyemiz var. İşbirliğinin daha da artmasını istiyoruz” diye konuştu.

Gracanica Belediyesi Meclis Başkanı Nihad Krojınovic, “TDBB’ye 2019’un sonunda üye olduk. Daha sonra araya pandemi girdi. Biz bir sanayi şehriyiz. Türkiye’den kardeş şehrimiz yok. Biz Belediye olarak çöp konusunda sorunlar yaşıyoruz. Bu konuda Türkiye’den destek bekliyoruz” dedi.

Jajce Belediye Başkanı Edin Hozan, “Jaice bir turizm şehridir. Türkiye’den Alaçatı ile kardeşiz. Sultanbeyli Belediyesi ile kardeşlik imzalayacaktık, fakat henüz sonuçlandıramadık. Bu süreci tamamlamak ve işbirliği kurmak istiyoruz” dedi.

Banoviçi Belediyesi Meclis Başkanı Rober Lapcevic, “TDBB’ye bir ay önce üye olduk. Henüz Somut bir proje yapamadık. Biz her türlü işbirliğine hazırız” dedi. 

Srebrenik Belediyesi Başkan Yardımcısı Adnan Bjelic, “Burada gördüğüm kadarıyla TDBB üyeliğinden en çok faydalanan belediye bizim belediye. Biz TDBB ile çok sayıda projeye imza attık. İlişkilerimiz çok iyi. Türkiye’den Efeler ve Edremit Belediyeleri ile kardeşiz” diye konuştu.

Gradacac Belediyesi Strateji uzmanı Seherzada Otanoviç, “Türkiye’den Sivas Belediyesi ile kardeşiz. Sivas Belediyesi ile işbirliğimiz iyi gidiyor, bir şehir parkı yaptık. Gradacac güzel insanların yaşadığı bir şehirdir. Hepinizi şehrimize bekliyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Gradacac Belediyesi Dış İlişkiler Sorumlusu Aziz Hodzic, “Gelişmiş bir sanayi şehriyiz. Sanayi Bölgelerimiz var. Türkiye’den yatırımcıları bekliyoruz. Kültür Merkezi Restorasyonu ve Spor Salonu Yenileme Projelerimiz var” diye konuştu.

Bihaç Belediyesi Başkan Yardımcısı Edin Moranjkic, “Bizim en büyük sorunumuz mülteci sorunu. Şuan bu konuda çok sıkıntı çekiyoruz. Türkiye mülteci konusunda çok tecrübeli bir ülkedir. Bu konunda tecrübelerinizi bizimle paylaşmanızı umuyoruz. Bihaç da bir turizm şehridir. Sizleri şehrimizde ağırlamak isteriz. TDBB ile ortak proje olarak Bihaç Şehitlik anıtını yaptık. Birliğin bir üyesi olmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Vareş Belediyesi Meclis Üyesi Şaban İbrisimovic, “TDBB’nin yeni üyelerinden biriyiz. Bu üyeliği Semir Efendiç’e borçluyuz. TDBB ile kısa zamanda bir okul projesi gerçekleştiriyoruz. Projenin yapıldığı alanda daha önce hiç okul yoktu. Bu nedenle yapılan proje takdire şayandır. Vareş eskiden bir sanayi şehriydi. Madenlerin yoğun olduğu bir şehirdir. İngiltere ve Avusturya’dan bazı şirketler 2022 yılında Vareş’te bir altın madeni işletecekler. TDBB’den kardeş şehir talebimiz var. İşbirliğimizden memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Gorazde Belediyesi Başkanı Ernest İmamovic, “Yeni başkanlardan biriyim. Savaşta Dirina’da savunmayı başaran tek şehir Gorajde’dir. Şu ana kadar yapılan projelerden dolayı Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum. Gorajde’de Kayseri Camisi var, İslam birliği merkezi var. Güngören parkı var. Geçen beş ay içerisinde şehrimizde bir Türk iş adamına ait vakıf tarafından Üniversite inşaatı başladı. Güngören, Karatay, Gaziemir, Bayrampaşa ve Adapazarı Belediyeleri ile kardeşiz. Şehrimizde silah fabrikası var, bu dünyada üçüncü sırada olan bir kurşun fabrikası. Dinamit fabrikası var ve sahibi bir Türk iş adamıdır. Gorazde’nin nüfusu 17 bindir. Savaştan sonra nüfusu 3 bin idi. Fakat sanayini gelişmesi ile nüfusta hızlı bir şekilde arttı. Yeni bir sanayi bölgesi kurmak istiyoruz. Bu konuda Türkiye’den yatırımları da bekliyoruz” diye konuştu.

Toplantı TDBB’ye yeni üye olan Bosna Belediyelerinin Üyelik Beratlarının takdimi ile tamamlandı.