Beykoz Belediyesi tarafından kardeş şehri Srebrenitsa’da, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve EMMAUS Uluslararası Yardım Derneği işbirliğinde yaptırılan “Srebrenitsa Yaşlılar Merkezi Evi”, 28 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine, Bosna Göç ve Mülteciler Bakanı Edin Ramiç, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Emmaus Uluslararası Yardım Derneği yöneticileri, Srebrenitsa anneleri ve davetliler katıldı.

Beykoz Belediyesi tarafından kardeşlik simgesi olarak yaptırılan ev, 8 bin 372 sivilin soykırıma uğradığı, savaşın (1992-1995) en acı günlerine tanıklık eden Srebrenitsa Anneleri ile yaşlılara hizmet verecek.

Törende kardeş Srebrenitsa’yı ayağa kaldıracak projelerde yer almaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Tarihin en kanlı soykırımının yaşandığı Srebrenitsa’da annelerimiz ve yaşlılarımız için inşa ettiğimiz bu ev kardeşliğimizin sembolü olmanın yanı sıra, güzel hizmetlere vesile olacaktır. Srebrenitsa anneleri için oldukça anlamlı bir projede yer almaktan memnuniyet duyuyorum. Bizlere böylesine anlamı bir projede yer alma imkanı veren TDBB’ye çok teşekkür ederim” dedi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, yaptığı açıklamada, Srebrenitsa’ya ayrı bir önem verdiklerini belirterek, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Bosna Hersek’te birçok projeye katılıyor ve destekliyor. Son beş yılda 50’den fazla projeye imza attı. TDBB ve Beykoz Belediyesi işbirliğinde yaptırılan yaşlılar evinin açılışı ile Sebrenitsa annelerinin ihtiyaçları karşılanmaya çalışılacaktır. Solak, pandemi sonrası tüm Srebrenitsa annelerini İstanbul’da ağırlamayı planladıklarını söyledi.

Emmaus Uluslararası Yardım Derneği Genel Müdür Yardımcısı Elvedin Skrebo, TDBB ile uzun yıllardır iş birliği içerisinde olduklarına işaret ederek: “Srebrenitsa anneleri için yapılan huzurevi alanını ziyaret ettik. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Srebrenitsa öğrenci yurdu ve yaşlılar evi, Doboj İstok gençlik merkezi, Potoçari merkezi gibi birçok projemize somut destek veriyor. Bosna halkına yardımcı oldukları için teşekkür ediyoruz” dedi.

Heyet açılış töreni sonrasında soykırımda hayatını kaybeden kurbanların defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı’nı ziyaret ederek dua etti.