Haziran ayı Yürütme Kurulu Toplantısı ve Proje Açılışları için Bosna Hersek’te Bulunan Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yürütme Kurulu Heyeti, 27 Haziran 2021 – Pazar günü gerçekleştirilen 511. Ayvaz Dede Törenlerine Katıldı.

TDBB’nin destekleyen kuruluşlar arasında yer aldığı Ayvaz Dede Şenliklerine, TDBB heyetinden, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve çok sayıda Boşnak vatandaş katıldı. Ayrıca Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ve TDBB üyesi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da şenliğe katılanlar arasındaydı.

Boşnakların İslam’ı kabul etmesinin en önemli sembollerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına Bosna Hersek’te düzenlenen şenliklere, Donji Vakuf halkı, geleneksel kıyafetleri, kırmızı fesleri ve yeşil sancaklarıyla şehir merkezinden geçen atlılara ve Türkiye’den gelen mehter takımına yoğun ilgi gösterdi.

Travnik Müftüsü Ahmed Adilovic, geleneksel olarak Ayvaz Dede Şenlikleri sancağını Karaula İmamı Merzuk Grabus’a teslim etti. Ayvaz Dede Şenlikleri Organizasyon Komitesinin başkanlığını da yürüten Adilovic, burada yaptığı konuşmada, şenliğin 511’inci kez düzenlendiğini anımsatarak, “Boşnakların yaklaşık 550 yıldır düzenlediği bu şenlik, Bosna Hersek halkının inancına, kültürüne, maneviyatına, kimliğine, milletine ve vatanına duyduğu sevginin bir işaretidir. Programa katkıda bulunan kuruluşlara ve Türk Dünyası Belediyeler Birliğine müteşekkiriz” diye konuştu.

Etkinlik kapsamında, programın düzenlendiği Ajvatovica’da Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan mescidin açılışı da yapıldı.

Ayvaz Dede kimdir?

Sarı Saltuk gibi irşat maksadıyla Anadolu’dan Bosna Hersek’e gelen Horasan erenlerinden olan Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede, inanışa göre 500 yılı aşkın süre önce kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklere ev sahipliği yapan Prusac (Akhisar) kasabasındaki dağa gelip burada 40 gün 40 gece dua etti.

Halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye su getirmek için ibadet eden Ayvaz Dede’nin, bir gece uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını gördüğü ve uyandığında karşısında yarılan dağı ve gürül gürül akan ırmağı bulduğu rivayet ediliyor. Olayın ardından bölge suya kavuşup kuraklık sona ererken, bu mucizevi hadiseyi duyan bölge halkı da İslam’a geçti.

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43