Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından yayın hayatına kazandırılan “Bosna Hersek’te Mezar Taşları” ve “Türkiye’nin Bosna Hersek ve Sancak’taki Yumuşak Gücü ve Kamu Diplomasisi” kitaplarının tanıtım programı, 25 Haziran 2021 tarihinde Bosna Hersek’in Başkentinde Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) kampüsünde yapıldı.

Tanıtım programına Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, IUS Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Bosna Hersek’te Mezar Taşları kitabının yazarı Nihad Klincevic, Türkiye’nin Bosna Hersek ve Sancak’taki Yumuşak Gücü ve Kamu Diplomasisi kitabının yazarı Dr. Jahja Muhasilovic, öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, törende yaptığı konuşmada, 2003 yılında Türkiye Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan TDBB’nin, 30 ülkeden 1200’e yakın üye belediyesi bulunan Uluslararası bir kuruluş olduğunu anlattı. Bugün iki önemli kitabın tanıtımını yaptıklarını belirten Solak, “Bu kitaplardan bir tanesi ‘Bosna Hersek’te Mezar Taşları’ adını taşıyor. Bosna Hersek’te tarihsel niteliği olan mezar taşlarını Nihad Klincevic derledi, fotoğrafladı, tarihçesini, özelliklerini yazdı. TDBB de bu kitabı Boşnakça, Türkçe ve İngilizce olmak üzere üç dilde yayınladı” diye konuştu.

Tanıtımı yapılan bir diğer kitabın da “Türkiye’nin Bosna Hersek ve Sancak’taki Yumuşak Gücü ve Kamu Diplomasisi” olduğuna işaret eden Solak, “Bu, Türkiye’de Doktora yapan Boşnak bir araştırmacı tarafından yapılmış bir çalışmadır” dedi.

Kitapların Bosna Hersek’in entelektüel hayatına katkı sağlayacağını umduğunu söyleyen Solak, “Mezar taşları bir ülkenin tapu senetleri gibidir, çünkü geçmişi yüzyıllara dayanan mezar taşları var. Bunların bir envanterinin çıkarılarak fotoğraflanmış olması ve farklı dillerde uluslararası camiaya sunulmuş olmasını önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin Bosna Hersek ve Sancak’taki Yumuşak Gücü ve Kamu Diplomasisi” kitabında Türkiye-Bosna Hersek ilişkilerinin son yirmi yılının ele alındığını kaydeden Solak, İngilizce basılan kitabın geniş bir okuyucu kitlesine ulaşacağını sözlerine ekledi. Solak tanıtım programına ev sahipliği için İUS yöneticilerine teşekkür etti.

“Türkiye’nin Bosna Hersek ve Sancak’taki Yumuşak Gücü ve Kamu Diplomasisi” kitabının yazarı Dr. Jahja Muhasilovic de söz konusu kitabın, bölgemizde oldukça dikkat çeken Türkiye’nin yumuşak gücünü ve esasen Türkiye’nin sahip olduğu bu yumuşak gücü sağlamanın bir aracı olan kamu diplomasisini ele aldığı için önemli olduğunu belirtti. “Bu kitapta, Türk kamu diplomasisinin üç türünü inceledim: dini diplomasi, Öğrenci değişimi diplomasisi (uluslararası öğrenci değişimi, yani Türkiye’de okuyan yabancı öğrenciler) ve yerel yönetimler arasında işbirliği, yani Yerel diplomasi” dedi.

“Bosna Hersek’te Mezar Taşları” kitabının yazarı Nihad Klincevic de eserin uzun yıllar süren araştırmalar sonucu ortaya çıktığını belirterek, “Her mezar taşının kendi evrensel bir hikayesi vardır. Onlar yontulmuş bir taş ya da bir kaya parçası değildir. Bu hikaye yalnızca gömülen kişinin kişiliğiyle sınırlı değildir. Kitabın TDBB tarafından 3 dilde yayınlanmış olmasından onur duyuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

IUS Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım da, “TDBB, bu ziyarette birçok önemli çalışmaya imza atacak, bunu biliyoruz. Bu programa ev sahipliği yapmaktan dolayı bizler de çok mutluyuz. TDBB yöneticilerine teşekkür ediyorum” dedi.

TDBB Başkan Yardımcısı, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın da, çok önemli konuları ele alan bu iki kitabın birlik tarafından yayınlanmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Birliğin her üye ülke ile ilgili önemli prestij kitaplar yayınlandığına işaret etti.

Tören teşekkür plaketlerinin takdimi ve katılımcılara yazar imzalı kitapların hediye edilmesi ile sona erdi.