Türk Dünyasıa Belediyeler Birliği (TDBB) üyeleri, Bağcılar (İstanbul) Belediyesi ile Jablanica (Bosna Hersek) Belediyesi, 26 Haziran 2021 tarihinde Jablanica’da düzenlenen törenle kardeş şehir protokolü imzaladı.

TDBB icra kurulu heyetinin Bosna Hersek ziyareti kapsamında gerçekleşen imza törenine, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Jablanica Belediye Başkanı Damir Şabanoviç’in yanı sıra, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

İmza töreninin ardından konuşan Başkan Çağırıcı, “Bağcılar Belediyesi olarak her zaman Bosna Hersekli kardeşlerimizle bir ve beraber olduk. Ortak kültürün insanlarıyız. Burayı kendimizden ayrı görmedik. Eğitimden sosyal yaşama kadar çok sayıda işbirliklerimiz oldu. Bu kardeşlik imzasıyla bağlarımız daha da güçlendi. Artık daha fazla görüşeceğiz ve daha çok ortak projeyi hayata geçireceğiz. Atılan imzalar hepimiz için hayırlı olsun” dedi 

Jablanica Belediye Başkanı Damir Şabanoviç ise, “12 Mart 2021 tarihinde TDBB’yi ziyaret etmiş ve Birlik merkezinde bir görüşme gerçekleştirilmişti. Görüşmede, Jablanica Belediyesi’nin Bağcılar Belediyesi ile TDBB koordinasyonunda Kardeş Şehir ilişkisi kurması ve işbirliğinin geliştirilmesi imkanları değerlendirilmişti. TDBB Tarafından atılan adımlar ve yapılan yazışmalar neticesinde TDBB heyetinin Bosna Hersek ziyareti kapsamında imzalar atılarak iki belediye kardeş oldu. Sürecin bu kadar hızlı sonuçlandırılmış olmasından dolayı Bağcılar Belediyesine ve Türk Dünyası Belediyeler Birliğine teşekkür ederiz” dedi.

Program Jablanica Müzesinin gezilmesi ve aile fotoğrafı ile tamamlandı.