Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyeleri, Karatay (Konya) Belediyesi ile Novi Grad (Bosna) Belediyesi, 25 Haziran 2021 tarihinde Saraybosna’da düzenlenen törenle kardeş şehir protokolü imzaladı.

TDBB icra kurulu heyetinin Bosna Hersek ziyareti kapsamında gerçekleşen imza törenine, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç’in yanı sıra, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

İmza töreninde konuşan Semir Efendic, “Bugün Konya’nın önemli ilçelerinden biriyle kardeş şehir protokolü imzaladık. Konya’nın, Saraybosna ve Bosna Hersek’e bir bağlılığı olduğunu biliyoruz. Aliya İzzetbegoviç Camisi, Haris Silayciç Parkı da bu bağlılığın örneklerindendir” diye konuştu. Konya halkının 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaş sırasında Bosna Hersek’e çok destek olduğunu vurgulayan Efendic, söz konusu protokol sayesinde ortak somut projelerin de hayata geçirilmesi temennisinde bulundu.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da çok önemli bir protokole imza attıklarının altını çizerek, Konya ile Bosna Hersek arasında çok ciddi ve güçlü bağların olduğuna dikkat çekti. Kılca, “Tüm Konyalı hemşerilerimizden selam getirdik. Novi Grad belediyesiyle kardeş şehir protokolümüzü imzaladık. Bizler Hz. Mevlana’nın öğretilerini gönül coğrafyamızın her köşesine ulaştırmaya gayret ediyor. Kardeş şehir ilişkisiyle sosyal, kültürel anlamda Novi Grad Belediyemizle kardeşlik ilişkilerini daha perçinlemek için, geliştirmek için gayret edeceğiz, birlikte çalışacağız. Bosna ile Türkiye arasındaki kardeşliği bugün taçlandırmış olduk. Bundan sonraki süreçte de inşallah birlikte yeni projelere imza atmış olacağız” diye konuştu.