Destekleyen kurumlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de bulunduğu 5. Heritage İstanbul Fuarı ve Kongresi, 23-25 Haziran 2021 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı.

5. Herigate İstanbul, TDBB yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TÜRSAB gibi çok sayıda kurumun desteğiyle gerçekleştirildi.

Bu yılki ana konusu “Geçmişe Gelecek Sağlamak” olarak belirlenen fuarda, 26 oturum, 21 sohbet ve 8 atölye çalışması da yapıldı.

Fuarda, Türkiye üye belediyelerimizden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Zeytinburnu Belediye Başkanı ve TDBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Arısoy ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak konuşma yaptı. Solak konuşmasında, TDBB’nin üye 30 ülkenin yerel yönetimleri ile geniş bir ilişki ağı oluşturduğunu ve üye ülkelerle birçok proje gerçekleştirdiğini ifade ederek, bu projeler içinde kültürel mirasa yönelik çok sayıda projenin de yer aldığını belirtti.

Ayrıca, 5. Heritage İstanbul Fuarında TDBB standı da kurularak birliğin basmış olduğu yayınlar okuyucuya ulaştırıldı. TDBB’nin dost ve kardeş ülkelerde yapmış olduğu çalışmalar ziyaretçilere anlatıldı.

5. Heritage İstanbul Konferansı, TDBB Sunumu (23 Haziran 2021) için bkz.