Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) heyeti, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin daveti ile 13-16 Haziran 2021 tarihlerinde “Tecrübe Paylaşımı Programı” için Konya’yı ziyaret etti. Program çerçevesinde Kıbrıs Tür Belediyeleri heyeti Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yanında, Konya Valisi, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediye Başkanları ile de bir araya gelerek görüş alış verişinde bulundu.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar başkanlığındaki heyette, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ve KTBB Genel Koordinatörü Hüseyin Köle yer aldı.

Programın başlangıcında heyet, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret etti. Başkan Altay görüşmede, Konya’nın belediyecilikte geçmişten itibaren oluşan bilgi birikimi sayesinde ciddi mesafe kat ettiğini ifade ederek, “Bunu paylaşmak için de yoğun bir çaba içindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak birçok uluslararası birlikte görevlerimiz var. Bunlardan belki de en önemlisi Türk Dünyası Belediyeler Birliği’dir. Orada dost ve kardeş ülkelerle ilgili önemli işler yapıyoruz. Pandeminin yaralarının sarılması ve bir an önce normal belediyecilik hizmetlerine dönülmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Biz Konya Büyükşehir Belediyesi ve TDBB olarak her zaman işbirliğine hazırız” dedi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) Başkanı Mahmut Özçınar ise, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Kıbrıs ve bilhassa Maraş konusunda yaptığı katkıların çok önemli olduğunu vurguladı. Özçınar, “TDBB’de yaptığımız çalışmalarla yerel yönetimler adına önemli katkılar yapıyoruz. Bu alanda ilişkilerimizi üst düzeye taşıyarak, gerek tecrübe paylaşımı, gerek yardımlaşma, gerek dayanışma ile bu alanda büyük mesafeler kat edeceğimize inancımız var” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Belediyeleri heyetine Konya programı çerçevesinde Çevre, Sıfır Atık, Tarımsal Hizmetler, Sağlık ve Sosyal Hizmetler, Gençlik Projeleri ve Ulaşım gibi konularda sunumlar da yapıldı. Tecrübe Paylaşımı Programı’na katılan KTBB heyeti ayrıca, Selçuklu, Meram ve Karatay Belediyelerini de ziyaret etti. Tecrübe paylaşımının devamının önemine değinilen görüşmelerde işbirliğinin artırılması ve belediyeler arasında kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.