Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi, Somali’nin Başkenti Mogadişu Belediyesi Başkan Yardımcısı ve beraberindeki heyet, 16 Haziran 2021 tarihinde TDBB’yi ziyaret etti.
Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya gelen heyette, Mogadişu Belediyesi Başkan Yardımcısı Farah Abdi Dini, Mogadişu Belediyesi Genel Sekreteri Hiray Ahmed Roble, Dış İlişkiler Daire Başkanı Mohamed Hassan Mohamed ve Başkan Yardımcısı asistanı Ramla Hassan yer aldı.
Heyet Başkanı Mogadişu Belediyesi Başkan Yardımcısı Farah Abdi Dini, TDBB çalışmalarının Somali için önemli olduğunu söyledi. TDBB ile önümüzdeki dönemde daha yakın ilişki kurmak istediklerini belirten Farah Abdi Dini, Mogadişu’nun Türkiye’den ve TDBB üyesi diğer ülkelerden kardeş şehir kurmak istediklerini dile getirdi. Abdi Dini, “TDBB’nin gerçekleştirdiği uzman eğitim ve bilgi tecrübe paylaşım programlarının, kentlerimize önemli katkı yapacağına inanıyorum. Somali’de 1991’den beri yaşanan iç savaşın ülkemizde yarattığı yıkımın yeniden yapılandırılması konusunda bizimle benzer kaderi yaşayan Bosna Hersek ile kardeş şehir ilişkisi kurarak ortak tecrübelerden yararlanmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Mogadişu Genel Sekreteri Hiray Ahmed Roble ise, TDBB’nin farklı kıtadan pek çok ülkeden çok sayıda üyesi olduğunun altını çizerek, “Ziyaretimizin amacı TDBB’nin bu ilişkilerinden ve deneyiminden faydalanmaktır” dedi. Somali ile Türkiye arasındaki tarihsel bağlantıyı da vurgulayan Roble; “İç savaşın Somali üzerindeki yıkıcı etkilerinden kurtulup, yeniden yapılanmaya çalıştığımız bu dönemde yerel yönetimlerimizin de gelişmesi için TDBB’den destek almak istiyoruz” diye konuştu.
Fahri Solak da, ziyaretten duyulan memnuniyeti ifade ederek, Türkiye ile Somali arasında var olan iyi ilişkileri, belediyeler arası işbirliğini geliştirerek desteklemek istediklerini belirtti. Solak, TDBB’nin Somali’den toplam 4 üyesi bulunduğunu, üye sayısının artmasının, Somali’ye yapılması planlanan eğitim faaliyetleri için önemli olacağını ifade etti. Solak, TDBB olarak kardeş şehir koordinasyonu kurma konusunda aktif çalışıldığının altını çizerek, Mogadişu’ya kardeş şehir bulma konusunda gereken desteğin verileceğini söyledi. Ayrıca, Mogadişu’da kurulacak bir belediyeler birliği konusunda gereken tecrübe paylaşımının ve desteğin yapılacağını belirtti. Fahri Solak, Somali’nin Bosna Hersek’ten edinmek istediği kardeş şehir talebiyle ilgili de çalışmalar yapılabileceğini söyledi.
Somali heyeti son olarak toplantı için teşekkür ederek, TDBB heyetini işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla Mogadişu’ya davet etti. Toplantı karşılıklı hediyeleşmenin ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile tamamlandı.

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43