Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Filistin Üyesi Gazze Büyükşehir Belediyesi’ne, Konya Büyükşehir Belediyesi, Beykoz Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi işbirliğinde ‘Yakıt Yardımı’ yapıldı.

TDBB Filistin Üye Belediyelerinden Gazze Belediyesi’nin talep ettiği Yakıt Yardımı, TDBB Yönetim Kurulu Toplantısında değerlendirilmiş ve Konya Büyükşehir Belediyesi, Beykoz Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi işbirliğinde 2.400.000 TL yardım yapılması kararlaştırılmıştı. Gazze Belediyesiyle imzalanan protokol çerçevesinde, bu rakamın ilk bölümü olarak yaklaşık 100 bin USD miktarındaki yakıt Gazze Belediyesine teslim edildi. Kalan miktar da bir takvim çerçevesinde Gazze’ye ulaştırılacaktır.

Bilindiği gibi Gazze bölgesinde elektrik ihtiyacı büyük oranda jeneratörler vasıtasıyla karşılanıyor. Dolayısıyla yakıt yardımı başta elektrik üretimi ve hizmet araçlarının kullanımı olmak üzere bölge için büyük önem taşıyor.

Projenin mali sorumluluğunu TDBB koordinasyonunda Konya Büyükşehir, Beykoz ve Şahinbey Belediyeleri üstlenirken, sahada teslim operasyonu Türk Kızılay’ı tarafından yapıldı.

31.05.2021