Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Mayıs ayı Yürütme Kurulu Toplantısı, 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü İstanbul’da Birlik merkezinde yapıldı.

TDBB ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Başkanlığındaki toplantıya, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Birlik Yürütme Kurulu üyeleri Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu katıldı.

Toplantı TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın 21 Nisan 2021 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar ve gündem hakkında bilgi vermesi ve gündemdeki konuların görüşülmesi ile devam etti.

Bu çerçevede; TDBB Filistin üyelerimiz Gazze Büyükşehir, Khan Younis, Jabalia Al. Nazlh, Abasan Al Kabira, Abasan Al Jadida ve Um Al Nasser Belediyeleri tarafından Birliğimizde gönderilen yardım taleplerinin TDBB ve Birlik üyelerimiz işbirliğinde karşılanmasına, Filistin Üyelerimizden Beyt-Hanun Belediyesi ile Beykoz Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması ile ilgili çalışma yürütülmesine, Nur-Sultan (Kazakistan) Belediyesi tarafından talep edilen Türkiye-Kazakistan Kardeşlik korusuna “Yunus Emre Anıtı Yapılması Projesi”nin TDBB tarafından gerçekleştirilmesine, 17-18 Haziran 2021 tarihleri arasında, İstanbul’da düzenlenecek “8. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı”na TDBB’yi temsilen katılım sağlanmasına, 23-25 Haziran 2021 tarihleri arasında, İstanbul’da düzenlenecek “Heritage İstanbul Fuarı”na TDBB’yi temsilen katılım sağlanmasına, TDBB koordinasyonunda Jablanica (Bosna Hersek) Belediyesi ile Bağcılar (İstanbul) Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması ile ilgili çalışma yürütülmesine ve 27 Haziran 2021 tarihinde, Bosna Hersek’te gerçekleştirilecek “511. Ayvaz Dede Şenlikleri”ne, TDBB’yi temsilen katılım sağlanmasına, bu çerçevede TDBB Haziran Ayı Yürütme Kurulu Toplantısı’nın Bosna Hersek’te gerçekleştirilmesine, Antalya Yetim ve Muhtaç Çocuklara Yardım Vakfı (AYÇOV)’un İşbirliği talebinin kabulüne, karar verildi.