LinksLinks2

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Azerbaycan üyelerinden Guba kentinde, “Türkiye-Azerbaycan Kardeşlik Parkı” 10 Mayıs 2021 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Guba Valisi Ziyaddin Aliyev, milletvekilleri, yerel yöneticiler ve davetliler katıldı.

Guba kent merkezindeki parkın ortasında kardeşliğin sembolü olarak dikilen meşe fidanları yer aldı. Mustafa Kemal Atatürk ve Haydar Aliyev’in resimleri ve “Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir” ve “Bir millet, iki devlet” sözlerinin yazıldığı park, iki ülke bayraklarıyla donatıldı. Parkın duvarlarında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in iki ülke kardeşliğine ilişkin sözlerine yer verildi.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Bağcı, Azerbaycan’ın ulusal lideri Haydar Aliyev’in 98. doğum yıl dönümü olduğunu hatırlatarak kendisini rahmetle andığını belirtti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev liderliğindeki Azerbaycan ordusunun 44 günlük vatan savaşında toprakları işgalden kurtardığını belirten Bağcı, Azerbaycan halkını zafer dolayısıyla kutladı. Bağcı, bu zafer için Türkiye’nin kardeşliğinin gereğini yaptığını belirterek “Dün olduğu gibi bugün de dosta güven veren düşmana korku salan bir kardeşliği ortaya koymuştur. Azerbaycan ile Türkiye’nin kardeşliği bugün perçinleşmiş, yüreklere taşınmıştır ve böyle kalacaktır. Bu kardeşlik bundan sonra daha kavi olacak ve bölgede birliğin, dirliğin ateşi olacaktır. Başta Guba Valisi olmakla parkın yapımında emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Guba Valisi Aliyev ise, Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğinin zengin tarihe sahip olduğunu belirtti. İki ülkenin iyi günde de kötü günde de birlikte olduğunu vurgulayan Aliyev, Kafkas İslam Ordusu’nun 1918’de Azerbaycan’ı Ermeni ve Bolşevik çetelerin işgalinden kurtarmasından bahsetti. Aliyev, Ermenistan işgali altındaki toprakların kurtarılması için kardeş Türkiye’nin Azerbaycan’a destek verdiğini ifade ederek “Savaşın ilk gününden itibaren Türk yönetimi ve halkı bizim yanımızda oldu. Biz de ilimizde kardeşlik parkı yaparak hem minnettarlığımızı belirtmek hem de ilişkilerimizin ebedi olmasına katkı sunmak istedik” diye konuştu.

Protokol konuşmalarından sonra davetliler parkı gezdi ve günün anısına fotoğraf çekimi ile tören tamamlandı.

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43