Kırgızistan’da halk, yerel meclis üyelerini belirlemek ve yeni anayasa taslağını oylamak üzere 11 Nisan 2021 tarihinde sandık başına gitti.

Anayasa referandumu ile 7 vilayette, 2 büyükşehirde, 26 ilçede toplam 448 yerel meclis üyelerinin seçimi de yapıldı.

Toplam 7 bin 560 sandalyeli meclis üyeliği için, 59 siyasi partiden 5 bin 300’ü kadın olmak üzere yaklaşık 30 bin aday yarıştı.

3 milyon 606 bin seçmenin bulunduğu Kırgızistan’da 1.295.943 seçmen oy kullandı. Yerel Seçimlere katılım oranı yüzde 36 oldu.

Seçmene verilen iki pusulada, parti isimleri ve “hepsine karşı” seçeneği ile anayasa referandumu için “evet” ve “hayır” seçeneği yer aldı.

Kırgızistan’da şehir ve köy meclisi üyeleri halk tarafından, Belediye Başkanları ise seçilen meclis üyeleri tarafından belirleniyor.

Halk Anayasa Değişikliğine Yüzde 79 Oyla Evet Dedi

Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un liderliğindeki yeni siyasi yönetim, köklü değişikliklerin yapıldığı ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini öngören anayasa taslağını referanduma sundu.

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişi öngören anayasa değişiklikleri için yapılan referandumda oy kullanan seçmenlerin yüzde 79’u yeni anayasaya “evet”, seçmenlerin yüzde 13’ü ise “hayır” dedi. Referandumda katılım oranı yüzde 30,89 olarak kayıtlara geçti.