LinksLinks2

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyesi Zeytinburnu Belediyesi ve Kazakistan Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde yürütülen proje kapsamında, Zeytinburnu’nun merkezi konumunda yer alan eski istasyon meydanına, Kazak yazılı edebiyatının kurucusu sayılan usta şair, düşünür ve devlet adamı Abay Kunanbayoğlu ismi verildi ve Abay büstü konuldu. Abay meydanı ve büstü 18 Mart 2021 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine, Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mukhtar Tileuberdi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Milletvekilleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy törende yaptığı konuşmada, şairlerin hem kültürlerin inşa sürecindeki rolleri hem de ait oldukları dillerin velinimeti olmaları dolayısıyla halkların da kurucularından olduğunu ifade etti. Abay Kunanbayoğlu’nun da şiirleri, eserleri, çevirileri, besteleri ve halk müziği bilgisiyle Kazak edebiyatının ve Kazak halkının kurucularından olduğunu belirterek Arısoy şöyle devam etti: “Bizim için milli şairlerimiz Yunus Emre ve Mehmet Akif neyse, 1904 yılında vefat eden Abay da onurlu duruşu, bıraktığı eserler ve mirasıyla Kazaklar için odur. Büyük sanatçılar, adını ve eserlerini kendi ülkelerine olduğu kadar bütün dünyaya da emanet ederler. Bu emanete olan saygımızı göstermek ve büyük şairi Kazak hemşerilerimizle birlikte selamlamak maksadıyla bir okula, bir caddeye ve en son olarak da ilçemizin en önemli meydanlarından birine onun adını verdik. Abay Kunanbayoğlu Meydanı hayırlı olsun”.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da törendeki konuşmasında, Abay Kunanbayoğlu’nun hem Kazakistan hem de dünyada kabul görmesinin, döneminin çok ilerisindeki düşünce tarzından kaynaklandığını belirterek, “Eserlerinde ele almış olduğu konular, aynı zamanda tüm evrensel değerleri de kucaklıyor” dedi.

Kazakistan Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mukhtar Tleunerdi “Bugün bu güzel etkinlikte sizlerle bir araya geldiğim için çok mutluyum. Türkiye bağımsızlığımızdan itibaren her daim yanımızda durdu ve bize destek oldu. Bu zaman zarfında Kazakistan-Türkiye dostluğu daha da pekişti. Bugün de işbirliğimiz bütün alanları kapsamaktadır. Bu ziyaretim kapsamında ilişkilerimizin daha da gelişmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüm. Bugün de İstanbul’un tam göbeğinde sizinle bu önemli açılış için bir araya gelmiş bulunmaktayım. İstanbul Kazaklar için de çok önemli bir şehirdir. Bu kutlu şehirde Kazakların büyük bir diasporası bulunmaktadır. İstanbul’da çok sayıda Kazak vatandaş çalışmakta ve çok sayıda öğrencimiz eğitim almaktadır. Bugün de bu güzel meydana Abay ismini veren anıtı açmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Abay eserlerinde insanları ilme, insanlığa ve sanata davet etmiştir. Abay’ın eserleri Mehmet Akif’in eserleri ile çok uyumludur. Bu vesile ile de istiklal marşının yazılışının yüzüncü yılı dolayısıyla hepinizi kutluyorum. Bu açılışın yapılmasına katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca Çanakkale zaferinin 106. Yıl dönümü nedeniyle hepinizi kutluyorum. Kazak-Türk dostluğunun ebedi olmasını temennisiyle hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından meydan ve büstün açılışı gerçekleştirildi.

Abay Kunanbayoğlu Hk.

Abay Kunanbayev, 22 Ağustos 1845 tarihinde doğdu. Çağdaş Kazak edebiyatında Abay’ın özel bir yeri vardır. Abay, İlk eğitimini özel hocalardan aldı. Daha sonra Semey’de medrese eğitimi gördü. Arap, Fars ve Rus edebiyatlarını yakından tanıdı. Ayrıca klâsik Osmanlı şiirlerine de vâkıf oldu. Kazakların hayatlarını tenkidî bir süzgeçten geçirerek lirik şiirler yazdı. Kazakları çağdaş bir eğitime yönlendirerek, onları göçebe hayat düzenini bırakarak yeni meslekler edinmeye teşvik etti. Şiirleri, halk tarafından, Kazak bozkırlarında ezbere okunuyordu. Fikirlerini daha çok düz yazılarla ifade etti. Kara Sözder (Halk Sözleri) adıyla bir kitapta toplanan nesirlerinin çoğu, 1890’lı yıllarda kaleme alınmıştır. Kazakların meşhur edebiyatçılarından Muhtar Avezov (1897-1961), 4 ciltlik büyük romanının adını “Abay Yolu” koymuştur. Abay, 23 Temmuz 1904’de Cengizdağı sırtlarında Balaşakpak yaylasında vefat etti. Mezarı Semey vilayetine bağlı Abay ilçesindedir.

 

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43