Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Bosna Hersek üyesi Jablanica Belediye Başkanı Damir Şabanoviç ve beraberindeki heyet, 12 Mart 2021 tarihinde TDBB’yi ziyaret etti.

Birlik merkezinde gerçekleştirilen görüşmeye, Jablanica Belediye Başkanı Damir Şabanoviç, Jablanica Belediyesi Meclis Üyesi Said İkoviç, Jablanica Lisesi Müdürü Edin İdrizoviç, Başkan Danışmanı Muhammed Muhinhadziç ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

Görüşmede, Jablanica Belediyesi’nin Bağcılar ve Başiskele Belediyeleri ile TDBB koordinasyonunda Kardeş Şehir ilişkisi kurması ve işbirliğinin geliştirilmesi imkanları değerlendirildi.

Jablanica Belediye Başkanı Damir Şabanoviç, “Burada olmaktan mutluluk duyuyoruz. TDBB ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Türkiye’deki belediyeler ile kardeş şehir ilişkisi kurmak için desteklerinizi bekliyoruz. Daha önce kardeş şehir protokolü imzalanan Başiskele Belediyesi ile ilişkileri canlandırmak istiyoruz. Ayrıca bu ziyaretimizde Başkanı Lokman Çağırıcı ile görüştüğümüz Bağcılar Belediyesi ile de kardeş şehir protokolü imzalamak istiyoruz. TDBB heyetini de şehrimizde ağırlamayı arzu ediyor ve sizleri Jablanica’ya davet ediyoruz” dedi.

Fahri Solak heyete ziyaretleri için teşekkür ederek, yeni seçilen Jablanica Belediye Başkanı Şabanoviç’i tebrik etti. TDBB’nin Bosna Hersek’e yönelik çalışmaları hakkında bilgi veren Solak, Bosna’dan 31 belediyenin TDBB’ye üye olduğunu ve bunların Türkiye’de çok sayıda kardeş şehirleri bulunduğunu belirtti. Bosna ile yakın çalışmaktan duyulan memnuniyeti dile getiren Solak, Jablanica Belediyesi’nin Bağcılar ve Başiskele belediyeleriyle kardeş şehir ilişkisi kurulmasıyla ilgili çalışma yürütüleceğini ve kardeş şehir ilişkilerinin kurulmasının ardından, kardeş şehirlerle birlikte ortak çalışmalar yapılabileceğini ifade etti.

Görüşme Jablanica Belediye Başkanı Şabanoviç’e TDBB Üyelik Beratının takdimi ile tamamlandı.

12.03.2021