LinksLinks2

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyesi Keçiören Belediyesi ve Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde yaptırılan Harezmi büstü, 3 Mart 2021 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsa Eliri’nin yaptığı büstün açılış törenine, Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alişar Azamhocayev, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Harezm Valisi Ferhod Ermanov, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Türkiye-Özbekistan Parlamentolararası Dostluk Grup Başkanı, Bursa Milletvekili Osman Mesten, Özbekistan’dan gelen heyet, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı.

Büstün açılışında konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Özbekistan ve Türkiye kardeş iki ülkedir. Gelecek nesillerimizin atalarını tanımaları için bu eserleri ilçemizde yaşatmaya devam edeceğiz. Hive’nin Türk Dünyası Kültür Başkenti olması vesilesiyle bu eseri yaptık. Burada Türkistan, Semerkant, Hive havasını soluduk” dedi.

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçi Alişar Azamhocayev ise konuşmasında, Hive’nin Türk Dünyası Başkenti seçilmesinin ardından Keçiören’e yapılan Harezmî büstünün isabetli bir adım olduğunu kaydederek şunları söyledi: “İki yıl önce Özbekistan, Türkiye’nin de istediği gibi Türk Konseyi üyesi seçildi. Bu durum ilişkilerin gelişmesinde etkili oldu. Hive şehrinin Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu değerli dostum Turgut Altınok ile bir görüşme yaparken öğrendim ve kendisiyle paylaştım. Bir süre sonra beni Keçiören’e davet ederek sürpriz yaptı ve bu güzel büstü gösterdi. Belediye başkanımıza ve heykelin mimarına teşekkür ediyorum. Yaşasın Özbekistan Türkiye dostluğu, yaşasın Özbekistan Türkiye halklarının dostluğu” dedi.

Hârezmî Hk.

Harezmi 780 yılında Özbekistan’ın Hive bölgesinde bulunan Harezm şehrinde doğdu. Harezm’de temel eğitimini alan Harezmi, gençlik döneminde Bağdat’a giderek burada eğitimini sürdürdü. Abbasi devleti tarafından desteklendi ve dönemin en iyi âlimlerinin girdiği Beyt’ül-Hikme’de yer aldı. Bağdat’ta Saray kütüphanesinde yönetici oldu. Büyük İslam bilgini El Harezmi, cebir ve algoritmayı keşfeden, sıfır rakamını ilk olarak açıklayan, insanlık tarihinin en önemli matematikçilerinden birisidir. Bugünkü bilgisayar bilimi ve dijital elektroniğin temeli olan 2’lik (binary) sayı sistemini ve 0 (sıfırı) bulmuştur. Bu büyük alim sadece matematik ile ilgilenmemiş, astronomi ve coğrafya alanlarında yaptığı çalışmaları da günümüze kadar ulaşmıştır. 850 yılında Bağdat‘ta vefat etmiştir.

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43