Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Filistin üyesi Abasan Al-Kabira Belediye Başkanı Dr. Anwar Abu-Zarifa, 5 Mart 2021 tarihinde TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile gerçekleştirilen görüşmede, Abasan Al-Kabira Belediyesi ile Türkiye Belediyeleri arasında Kardeş Şehir ilişkisi kurulması ve ortak proje imkanları değerlendirildi.

Abu Zarifa, Abasan Al-Kabira’nın Gazze bölgesinde otuz bin nüfuslu bir belediye olduğunu ve önemli geçim kaynaklarından birinin zeytincilik olduğunu belirtti. Dolayısıyla Türkiye’de benzer tarımsal faaliyetleri olan şehirlerle kardeş şehir ilişkisi kurmak istediklerini ifade ederek, bunun için TDBB’den destek beklediklerini belirtti. Ayrıca, Abasan Al-Kabira Belediyesi’nin zeytin sıkma tesisi projesi ile ilgili de bilgi vererek, bu proje için de destek beklediklerini ifade etti.

Görüşmede Fahri Solak ziyaretleri için teşekkür ederek, TDBB’nin Filistin’e yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Filistin’den halen belediyenin 33 üye olduğunu ve bunların Türkiye’de çok sayıda kardeş belediyeleri bulunduğunu belirtti. Filistin ile yakın çalışmaktan duyulan memnuniyeti dile getiren Solak, Abasan Al-Kabira belediyesine Türkiye’den benzer tarımsal özelliklere sahip kardeş şehir bulunmasıyla ilgili çalışma yürütüleceğini ve kardeş şehir ilişkilerinin kurulmasından sonra, kardeş şehirlerle birlikte ortak çalışmalar yapılabileceğini ifade etti. Zeytin sıkma tesisi ile ilgili de, projenin yazılı olarak gönderilmesinden sonra TDBB Yönetim Kurulunda değerlendirileceğini belirtti.