LinksLinks2

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu üyesi, Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah, 23 Şubat 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul edildi. Vlah, Türkiye ziyareti çerçevesinde ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile de görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme sonrası açıklama yapan Gagavuz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah, “Türkiye Gagauzya’yı 26 yıl yalnız bırakmadı. Türkiye her zaman bizim yanımızdadır ve her zaman bize yardım etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan COVİD-19 ile mücadele konusunda Gagauzya’ya aşı yardımında bulunmasını rica ettim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bunu olumlu karşıladı ve yardımcı olacaklarını söyledi. Ayrıca, Türkiye’nin desteğiyle Gagauzya’daki en büyük altyapı projelerinin uygulanması, çok işlevli bir spor kompleksi inşaatı, Vulcanesti’ye su temini ve Endüstri Koleji’nin inşaatı gibi yatırımlar hakkında bilgi verdim” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinde ise Vlah, “Türk iş insanlarına çağrıda bulunuyorum. Biz her zaman iş adamlarının yanındayız. Yatırım yapacak olanlara her türlü desteği sağlıyoruz. Her bir sorunlarında yardımcı oluruz. Bizim insanlarımız çok çalışkan. Gagauzya’ya kim gelirse biz çok sevineceğiz. Salgın sürecinde Türkiye’nin verdiği destek için ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Mevlüt Çavuşoğlu’da, Gagauz soydaşlarımızın Moldova’yla ilişkilerimizde dostluk köprüsü olduğunu ve onlara her alanda destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Irina Vlah’ın, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile görüşmesinde ise, Gagauz başkenti Komrat’ta çok işlevli bir spor kompleksinin inşaatının tamamlanması ve eksiklerinin giderilmesi konusu konuşuldu. Bakan Kasapoğlu, Gagauzya’ya gerekli teçhizat ve ekipmanın sağlanması konusunda ek destek sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Gagauzya Başkanı Vlah, Gagauzya’da Futbol Akademisi’nin kurulması ve diğer sporların geliştirilmesi ve tanıtılması için Türk Hükümeti’nin desteğini istedi. Vlah ayrıca, Bakan Kasapoğlu’nu 2021 baharında tamamlanması planlanan spor kompleksinin açılışına davet etti.

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43