Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Altındağ Belediyesi ve Uluslararası Türk Akademisi iş birliğinde yaptırılan Türk Dünyası Tonyukuk Parkı ve Bilge Tonyukuk Anıtı, 22 Şubat 2021 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Türk Dili Yılı ve UNESCO’nun kararıyla Bilge Tonyukuk Yazıtı’nın dikilişinin 1.300’üncü yıl dönümüne ithafen Altındağ’daki bir parka Türk Dünyası Tonyukuk Parkı adı verildi ve park içerisinde Orta Asya’daki Orhun Irmağı Vadisi’ne 8’inci yüzyılda dikilmiş olan Bilge Tonyukuk Yazıtının birebir aynısının bulunduğu özel bir alan oluşturuldu.

Ankara Altındağ’da gerçekleştirilen açılış törenine, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Altındağ Belediye Başkanı ve TDBB Yönetim Kurulu  Üyesi Asım Balcı, Kerkük Milletvekili, Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darkhan Kıdırali ve çok sayıda davetli katıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bilge Tonyukuk Yazıtının dikilişinin 1300’üncü yılına ithafen Uluslararası Türk Akademisi ile Altındağ Belediyesi kıymetli bir iş birliğine imza attılar. Aziz milletimizin kadim tarihi ile ata yurdu arasındaki güçlü bağın nişanesi olan park ve anıtın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tarihimize ve kültürümüze duyduğumuz bağlılık ve ilginin yansıması olan Tonyukuk Anıtı’nın Türkiye’nin kalbinde dikilmesinin milli mefkuremizin işaret taşlarına verilen bir değer olarak görüyorum. Ata yurdundan ana yurduna uzanan geniş bir coğrafyada tebarüz eden milletimizin yüksek kültürünü Bilge Tonyukuk’un anıtı üzerinden bugüne taşıdıkları için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Altındağ Belediyesi olarak bu projeyle hem Türk dünyasına hem de geleceğe bir katkıları olacağı için mutluluk duyduklarını belirten Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ise, “Bilindiği üzere, UNESCO tarafından geçtiğimiz yıl ‘Bilge Tonyukuk Yılı’ ilan edilmişti. Uluslararası Türk Akademisi ile ortak bir çalışma yürüterek, içerisinde Tonyukuk Yazıtı’nın birebir aynısının olduğu bu yeşil alanımıza ‘Türk Dünyası Tonyukuk Parkı’ adını verdik. Önemli bir kültürel değeri Altındağ’ımızda yaşatacak olmak bizler için gurur verici. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’a da bu çalışmaya desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından parkın açılış kurdelesi kesildi ve katılımcılarla birlikte park gezildi.