Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve beraberindeki heyet, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’i 27 Ocak 2021 tarihinde makamında ziyaret etti.

Ziyarete, Başkan Altay’ın yanı sıra TDBB Yönetim Kurulu Üyesi, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

Görüşmede, Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı büyük bir zafer elde ettiğini belirterek, tüm Azerbaycan halkını kutlayan Başkan Altay, Ermeni işgalinden kurtulan Dağlık Karabağ’ın inşası ve ihyası için TDBB olarak katkıya hazır olduklarını söyledi. Başkan Altay, “Son Azerbaycan ziyaretlerinden önce Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da arz etmiştim. Özellikle Dağlık Karabağ bölgesindeki şehirlerin yeniden imarı ve inşası konusunda üzerimize düşen konuları yerine getirmeye hazırız. Tek millet iki devlet düsturuyla Dağlık Karabağ’daki şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Şimdi yapılması gereken oradaki şehirlerin ayağa kaldırılması; yeniden imarı, ihyasıdır. Üstümüze ne düşüyorsa maddi manevi olarak, her zaman yanınızdayız. Hem kardeş şehir ilişkilerinin yeniden oluşması, hem de bu konuda işbirliğinin artırılmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Liderlerimiz tek millet iki devletin liderleri olarak bizim kardeşliğimizi ileriye taşıdılar. Yüreğimizden gelen de budur. Tek millet olarak bizim başka yolumuz da yoktur. Sizin şahsınızda tüm belediyelere teşekkür ediyorum. Biz kardeşler olarak belediyecilik alanındaki tecrübeyi de birbirimizle bölüşmeliyiz. İki ülke arasında Kardeş Şehircilik alanında da koordinasyon içinde olmamız yararlı olacaktır” dedi.

Ziyaret günün anısına karşılıklı hediyeleşme ve fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

28.01.2021