Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Yunus Emre Enstitüsü’nün destekleriyle Cengiz Aytmatov Uluslararası 4. Issık Göl Forumu Açılış Oturumu, 11 Aralık 2020 tarihinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Foruma, TDBB ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, Asya Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı, Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, Maarif Vakfı Mütevelli Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev çevrimiçi olarak katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği video mesajla başlayan forumun açılış oturumunda konuşan Başkan Altay, Cengiz Aytmatov’un sadece Kırgızistan veya Türk dünyası edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en usta kalemlerinden biri olduğunu dile getirdi. Altay, video konferans üzerinden yaptığı konuşmasında, Cengiz Aytmatov adına düzenlenen forumun, O’nun engin kültür birikimi, fikirleri ve eserleri ile aramızda yaşamaya devam ettiğinin en önemli nişanelerinden biri olduğunu söyledi. Başkan Altay, “Konya olarak Kırgızistan ile çok iyi münasebetlerimiz bulunuyor. TDBB olarak da birlikte ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bu forumun ve ileride yapılacak benzer etkinliklerin ülkelerimiz arasında yakınlaşmayı daha da artıracağını düşünüyorum” diye konuştu.

Issık Göl Forumu Hakkında

Issık Göl Forumu’nun ilk toplantısı 1986 yılınında yazar Cengiz Aytmatov’un kendi seçtiği dostlarını davetiyle yapıldı. 2. Issık Göl Forumu 1997 yılında Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te toplandı. Üçüncüsü ise Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90’ıncı yılı dolayısıyla “Anma Yılı” ilan edilen 2018’de 25 ülkeden 155 entelektüelin iştiraki ile yapıldı. Bu sene 4.’sü yapılan Bişkek’teki toplantıda Issık Göl Forumu’nun adının “Cengiz Aytmatov Uluslararası Issık Göl Forumu” olarak değiştirilmesi kararlaştırıldı.