LinksLinks2

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Bosna Hersek’te 15 Kasım 2020 tarihinde yerel seçimler yapıldı. Yerel Seçimlerde TDBB Yönetim Kurulu Üyesi Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç yeniden başkan seçildi.

Merkez Seçim Kurulunun (CIK) verilerine göre, 3 milyon 283 bin 380 kayıtlı seçmen bulunduğu ülkede, seçimlere katılım oranı % 49,3 oldu. Bosna Hersek’te 2016 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde katılım oranı % 53,88 idi.

Seçimde, gelecek 4 yılda görev yapacak 22’si büyükşehir olmak üzere 144 belediye başkanı belirlendi. Belediye meclis üyelerinin de belirlendiği seçimlerde, 129 siyasi parti, 262 bağımsız aday, 72 ittifak, 9 bağımsızlar listesi ve 71 azınlık temsilciliği adayı katıldı. Seçimlerde, 425’i belediye başkanlığı olmak üzere toplam 30 bin 809 aday yarıştı.

Başkent Saraybosna’da 4 muhalif partinin oluşturduğu koalisyon başarı elde etti. Sosyal Demokrat Partisi (SDP), Bizim Parti (Naşa Stranka-NS), Bağımsız Bosna Hersek Listesi ve Halk ve Adalet (NiP) partilerinden oluşan koalisyon, Saraybosna’nın Centar, Novo Sarajevo ve Ilıca belediyelerini kazandı. Her 3 belediyede daha önce SDA Partisi’nin üyeleri belediye başkanıydı. Stari Grad Belediyesi’nde ise hali hazırdaki Belediye Başkanı İbrahim Hacikadiç yeniden kazandı. Travnik Belediye Başkanlığı’nı, seçim günü Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Mirsad Peco kazandı.

Bosna Hersek’in doğusunda bulunan ve 1995 yılının Temmuz ayında Müslüman Boşnaklara yönelik soykırımın işlendiği Srebrenitsa’daki seçimler, bu yıl da kamuoyunun odağında oldu. Geçen seçimde belediye başkanlığını Sırp adayın kazandığı şehirde, Boşnak partiler bu yıl Alija Tabakovic ismi üzerinde uzlaşarak tek adayı destekleme kararı aldı. Srebrenitsa’daki ilk sonuçlara göre, belediye başkanlığını Boşnak aday Aliya Tabakovic’in kazandığı açıklanmakla birlikte, Merkez Seçim Komisyonu (CIK), diasporadan gelecek oylar dışında Srebrenitsa’daki tüm oyların sayıldığını ve Sırp partilerin ortak adayı ve mevcut belediye başkanı Mladen Grujicic’in seçimi kazandığını açıkladı. Kesin sonuç Merkez Seçim Komisyonu (CIK) tarafından yürütülecek usulsüzlük soruşturmasından sonra açıklanacak.

Gorajde’de yeni Belediye Başkanı SDP, Bizim Parti ve Halk ve Adalet Partisi ortak adayı Ernest İmamoviç seçildi. 12 yıldır Gorajde Belediye Başkanı olan Muhamed Ramoviç seçimi kaybetti.

Öte yandan, şehrin statüsü ile ilgili sorun nedeniyle 12 yıldır yerel seçimlerin yapılmadığı Mostar’da ise seçimler, diğer şehirlerden farklı olarak 20 Aralık 2020’de yapılacak.

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43