Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Osmangazi Belediyesi (Bursa) tarafından, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına gerçekleştirdiği saldırıda şehit düşen Tümgeneral Polad Heşimov’un adının verildiği park, 28 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Azerbaycan Büyükelçiliği Müsteşarı Ruslan Abdullayev ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılış töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Türkiye ve Azerbaycan’ın güçlü kardeşlik bağını tüm dünyanın gördüğünü belirterek, “İki devlet, tek millet” mesajı verdi. Osmangazi Belediyesi olarak Demirtaş bölgesinin ihtiyacına cevap verecek güzel bir parkın açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Dündar, “Çocuklarımızın ve her yaşta insanımızın günün her saatinde faydalanabileceği çok fonksiyonel bir parkı hizmete açıyoruz. Bu güzel parkımıza Azerbaycanlı şehit Tümgeneral Polad Heşimov’un ismini veriyoruz” dedi.

“Türk Halkının Desteğini Yakından Hissediyoruz”

Azerbaycan Büyükelçiliği Müsteşarı Ruslan Abdullayev de konuşmasında Osmangazi Belediyesi’nin böylesine anlamlı bir açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Abdullayev, “Türkiye’nin en büyük belediyelerinden olan Osmangazi Belediyesi tarafından Şehit Tümgeneralimiz Polad Heşimov’un adının parka verilmesi bizi çok sevindirdi. Allah bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Sayın Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a bu anlamlı davranışından dolayı şahsım ve Azerbaycan halkı adına çok teşekkür ediyorum. Türk halkının ve hükümetinin Azerbaycan’a olan desteği her zaman yakından hissediyoruz” dedi.

Ailesinin Mesajı

Şehit komutanın annesi Samaya Heşimova tarafından törene gönderilen mesajda, “Bursa’da şehidimiz Polad Heşimov adına park açılması bizleri çok duygulandırdı. Şehidimize gösterdiğiniz sevgi ve hassasiyet için sizlere minnettarız. Polad Heşimov, bütün ömrünü vatanına adadı ve düşman işgali altında olan toprakların kurtarılmasına hasretti. Bu emel, onu şehitlik zirvesine kadar yükseltti. İnanıyoruz ki Polad Heşimov adına açılan bu park, Türkiye’de bir ziyaretgaha çevrilecek, kalplerimizi daha yakından birleştirecektir” ifadeleri yer aldı.

Şehit Tümgeneral Polad Heşimov Parkı

Osmangazi Belediyesi tarafından Demirtaş Cumhuriyet Mahallesi’nde inşa edilen park, 650 metrekare yeşil alan, 371 metrekare sert zemin, 230 metrekare çocuk oyun alanı, 110 metrekare fitness alanı, 255 metrekare yürüyüş alanı, 284 metrekare spor sahası ve 64 metrekare sokak oyunları alanından oluşuyor.

31.10.2020