Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Bosna Hersek Klyuç’te İslam Birliği ve Klyuç Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen ‘İslam Birliği Binası Yenileme Projesi’ tamamlanarak, 23 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine, Banja Luka Müftüsü Nusret Abdibegoviç, Bosna Hersek Federasyonu Mülteci ve Yerinden Olmuş Kişiler Bakanı Edin Ramiç, Vakıflar İdaresi Başkanı Senaid Zaimoviç ve davetliler katıldı.

İçerisinde İslam birliği çalışanlarının yönetim ofisleri ve imam lojmanlarının da bulunduğu İslam Birliği binası için toplam 450.000 KM’lik harcama yapıldı.

Törende konuşan Kljuc İslam Birliği Baş İmamı Ermin Vuçkiç, binanın iç yapımının maliyetini karşılayan TDBB’ye teşekkürlerini iletti. Vuçkiç, TDBB adına gönderilen ve küresel salgın nedeniyle törene katılamadıklarından ötürü üzüntülerini belirten telgrafı okudu.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak tarafından gönderilen telgrafta “Bosna Hersek, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin en yakın çalıştığı ülkelerden biridir. Bilindiği üzere Bosna’da 30 üyesi bulunan Türk Dünyası Belediyeler Birliği, buradaki birçok üye belediyesiyle işbirliği yaparak önemli projeler gerçekleştirmekten memnuniyet duymaktadır ve açılışı yapılan binanın sınırları içinde bulunduğu Kljuc Belediyesi de üyelerimizden birisidir” ifadeleri yer aldı.

Banja Luka Müftüsü Nusret Abdibegoviç, Kljuc Merkez camiinde Cuma namazı kıldırarak hutbede Kljuc şehrinin gün geçtikçe daha güzel görünüme kavuştuğunu ifade etti.

Bosna Hersek Federasyonu Mülteci ve Yerinden Olmuş Kişiler Bakanı Edin Ramiç ise, bu projenin Kljuc vatandaşları açısından en önemli proje olduğunu ve bütün taleplerinde öncelik olarak yer aldığını ifade etti.

Vakıflar İdaresi Başkanı Senaid Zaimoviç de, bu yapının gerek kamu gerek özel kuruluşların işbirliğinin sonucu olduğunu ve binanın yapımında destek sağlayanlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin de bulunduğunu ifade etti. Zaimoviç konuşmasının devamında “Özellikle belirtmek isterim ki Türkiye, bütün devlet ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bosna Hersek’teki vakıf yapılarının onarımı ve yapımı konusunda destek vermektedir. Ferhadija Camii, Alaca Camii, şimdi ise Arnaudija Camii ve nice diğer yapılarımız Türkiye’deki dostlarımız sayesinde yapılmış ve onarılmıştır. Hepsine müteşekkiriz” dedi.

25.10.2020