Bosna Hersek’in yeni Ankara Büyükelçisi Adis Alagic ve Bosna Hersek Bursa Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek, 01 Ekim 2020 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak görüşmede, TDBB’nin bu güne kadar Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği ve halen yapımı devam eden projeler hakkında bilgi vererek Bosna Hersek ile olan yoğun işbirliğinden bahsetti. TDBB’nin 30 ayrı ülkeden üyeleri bulunduğundan bahisle, bunlar arasında Bosna Hersek’in en aktif üyelerden biri olduğunu ve Bosna Hersek’in TDBB Yönetim Kurulunda temsil edildiğini belirtti. Solak: “Bugüne kadar yapılan 30’a yakın Türkçe sınıfı projesi, Glamoç Gençlik Merkezi projesi, Srebrenitsa Potoçari Soykırım Anıt Merkezi Tadilatı Projesi, Şehitlik Anıtları, Ekipman yardımları, Bilgi-Tecrübe Paylaşımı ve Uzman Eğitimi Programları, Ayvaz Dede ve Öğrenci Yurtlarına mali destek ve benzeri yürütülen çalışmalar güzel neticeler vermektedir. Rize Belediyesi’nin desteğiyle Zenica’nın Arnauti kasabasında bir Türkçe sınıfı daha yapacağız. Yine Doboj şehrinde TDBB’nin katkılarıyla yapılan dostluk köprüsü projesi de halen devam eden büyük projelerimiz arasındadır” dedi.

Büyükelçi Adis Alagic ise: “Büyükelçilik olarak TDBB’nin Bosna Hersek’te yaptığı bütün projeleri yakından takip ediyoruz. Bunların hepsi Bosna Hersek için büyük önem arz ediyor. Özellikle Doboj dostluk köprüsü projesi çok önemli, zira bu şehirde son dönemde başarılı bir şekilde tesis edilen barış bütün Bosna Hersek’e örnek teşkil edebilecek niteliktedir. Bundan dolayı TDBB’ye çok teşekkür ediyoruz ve çalışmalarınızda her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

04.10. 2020